40 Gün Teheccüd Namazı Kılanın Duası Kabul Olur40 günlük teheccüd namazı kılanın duaları kabul olur inancıyla, herkesin araştırma yapması doğaldır. Bu sebeple, teheccüd namazı kılarak Allah’tan isteklerde bulunan kişi sayısı oldukça fazladır. Namaz kılan zamanlar, Allah’a en yakın olunan zamanlardır. İslam’ın şartları arasında yer alan namaz ibadetiyle, istekler net bir şekilde Allah’a iletilir. Ayrıca Müslümanlar, Allah’a kulluk borçlarını ödemek için bu ibadeti ön planda tutarlar. Dolayısıyla, aklı başında olan her mümin, bu görevini yerine getirmelidir.

Teheccüd Namazının Önemi

Kur’an-ı Kerim’de yer alan birçok ayette ve Peygamber Efendimizin buyurduğu birçok hadis-i şerifte teheccüd namazının ne kadar faziletli ve önemli bir nafile namaz olduğu belirtilmiştir. Ayrıca teheccüd namazının Peygamber Efendimize indirilen bir ayet ile farz kılınması ve Peygamber Efendimizin teheccüd namazına teşvik ederek kendisinin de hiç bırakmadığı ibadetlerden biri olması da teheccüd namazının ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir.

Hiranur İlim ve Hizmet Derneği olarak bu yazımızda 40 gün teheccüd namazı kılmanın fazileti ile ilgili en çok merak edilen konular hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. 40 gün teheccüd namazı ve benzeri içerikler için sitemizde bulunan diğer yazılara göz atabilirsiniz.

40 Gün Teheccüd Namazı Kılanların Duası Kabul Olur Mu?

40 gün boyunca Teheccüd namazı kılmanın duasının kabul olduğu söylenmektedir. Teheccüd namazı önemi olarak en önemlisi Allah’a yakınlaşırsınız. Geceleri uykularından kalkıp 2 rekatta olsa Teheccüd namazı kılanlarla ilgili Yüce Rabbimiz şöyle buyurmuştur:

“Onların yanları yataklarından uzaklaşır (teheccüd namazı kılmak için yataklarından kalkarlar), korkarak ve umarak Rablerine dua ederler ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (hayır için) harcarlar. Yaptıklarına karşılık olarak onlar için gözlerini aydınlatıcı ne güzel (nimetlerin) saklandığını hiç kimse bilmez.”

40 Gün Teheccüd Namazı Kılmanın Fazileti Nedir?

İslam’ın beş şartından ilki olacak kadar önemli bir ibadet olan namaz kılmak, ibadetler arasında en faziletlisi ve en önemlisidir. Ayrıca namaz Kur’an-ı Kerim’de bulunan ayetler, Peygamber Efendimizin buyurmuş olduğu hadisler ve sünnet doğrultusunda ibadetler içerisinde rütbesi en yüksek yani ibadetlerin özü durumundadır. Allah’ın yolunda olmak isteyen her Müslüman kendisine farz kılınmış 5 vakit namazları eksiksiz yerine getirmelidir. Müslümanlara farz kılınmasının yanı sıra namaz kılmak Allah’a yakınlaşmanın, onun huzurunda ona kulluk etmenin en önemli yoludur. Bu yüzden farz namazlarının yanı sıra birçok Müslüman dua etmek, şükretmek ya da Allah’a daha da yakınlaşmak için namaz kılmaktadır. Bu namazlardan biri de teheccüd namazıdır. Teheccüd namazı ile ilgili en çok merak edilen soruların başında ise 40 gün teheccüd namazı kılmanın fazileti nedir sorusu gelmektedir.

Teheccüd namazı kılanların yorumları ne için kılınır ve nasıl kılınır

40 gün teheccüd namazı farz olmayan namaz çeşitleri arasında en faziletli namaz olarak kabul edilmektedir. Çünkü ne kadar faziletli bir namaz olduğu Kur’an-ı Kerim’de yer alan ayetler, Peygamber Efendimizin buyurmuş olduğu hadis-i şerifler ve sünnet ile de birçok defa belirtilmiştir. Yatsı namazını kıldıktan ve bir süre uyuduktan sonra kılınan, bu yüzden gece namazı olarak da bilinen teheccüd namazı ile ilgili olarak Sahih-i Müslim’de Ebû Hureyre (r.a)’nın rivayetine göre Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuşlardır:

Farz namazdan sonra en faziletli namaz gece namazıdır. Geceyi iki kısma bölersen son kısmı namaz için en faziletli vakittir. Eğer geceyi üçe bölersen ortası en faziletli vakittir.”

40 Gün Teheccüd Namazı Kılmanın Mükâfatı Nedir?

Farz veya vacip olmayan yani bir Müslümana herhangi bir yükümlülüğü olmayan bütün namazlar nafile namaz olarak adlandırılır. Farz olan beş vakit namaz ile birlikte kılınan sünnet namazları, teravih namazları ve şükür namazlarının hepsi nafile namazlardır. Nafile namazlar arasında en faziletlisi olan ise Peygamber Efendimiz tarafından buyrulan hadis-i şerif ile teheccüd yani gece namazıdır. Aynı zamanda teheccüd namazı Kur’an-ı Kerim’de yer alan “Ey Muhammed! Gecenin bir bölümünde uyanıp, sırf sana mahsus fazla bir ibadet olmak üzere, Kur’an’la gece namazı kıl. Rabbinin seni Makam-ı Mahmuda erdireceğini umabilirsin.” ( İsra 17,79) ayeti ile de Peygamber Efendimize farz kılınmıştır.

Müslümanlar için en faziletli nafile namazlardan biri olan teheccüd namazını kılmanın mükâfatını anlayabilmek için ise teheccüd namazı ile ilgili hadis-i şeriflere göz atmak gerekir.  Peygamber Efendimiz teheccüd namazı ile ilgili olarak “Geceleyin kılınan iki rekâttık namaz insanoğlu için dünyadan ve dünyada bulunan her şeyden daha yararlıdır. Ümmetime zor gelmese iki rek’at gece namazını üzerlerine farz kılardım.” (İmâm-ı Gazâlî) buyurmuşlardır. Tek başına bu hadis-i şerif bile teheccüd namazının ne kadar önemli olduğunun ve mükafatını anlamak için yeterlidir.

Teheccüd Namazı Kılanların Yorumları

Yatsı namazını kıldıktan sonra uyursanız ve birkaç saat sonra gece uykunuzdan kalkıp en az 2 rekat Teheccüd namazı kılmanız çok önemlidir. Peygamber efendimize göre farz namazlarından sonra kılınan en faziletli namaz Teheccüd namazıdır. İşte Teheccüd Namazı Kılanların Yorumları şu şekildedir:

  • Gece uykudan kalktığım için başlarda çok zordu. Fakat alıştıktan sonra ruhen rahatladım.
  • Dün gece ilk kez kıldım. Normalde geceleri uykumdan hiç kalkmazdım. Fakat namaz için hemen kalktım hiç de zorlanmadım.
  • Gece tuvalet için kalktığınız zaman üşenmeden abdest alıp 2 rekatta olsa kılın neden kılmanızı istediğimi anlayacaksınız.

Teheccüd Namazı Nasıl Kılınır?

Teheccüd namazı kılarak faziletine ve mükâfatına ulaşmak isteyen Müslümanların en çok merak ettiği sorulardan biri de teheccüd namazı nasıl kılınır sorusudur. Teheccüd namazı kılmak için öncelikle ne zaman kılınması gerektiğini bilmek gerekir. Yatsı namazından sonra bir süre uyuyup uyandıktan sonra kılınan namaz teheccüd namazıdır. Teheccüd namazı iki rekâttan başlayarak 10 rekâta kadar kılınabilir. Her iki rekâtta bir selam verilmesinin daha faziletli olduğu buyrulmuştur.

Teheccüd namazına öncelikle “Niyet ettim Allah rızası için Teheccüd namazı kılmaya” şeklinde niyetlenerek başlanır. Sonrasında ise farz olan namazlarda olduğu gibi namaz kılınmaya devam edilir. İki rekât veya daha fazla kılınabilir ancak çift sayılarda kılınması tavsiye edilmiştir. İki rekâttan fazla kılındığı zaman aralarda namazı bozacak herhangi bir şey yapılmamış ise tekrar niyet etmeye gerek yoktur.

Teheccüd Namazı Niçin Kılınır?

Teheccüd Namazı Niçin Kılınır? Sorusu son zamanlarda sık sık karşımıza çıkmaktadır. En önemli namazlardan biri olan Teheccüd namazı kılındığı taktirde Allah-u Teala’ya yakınlaşacağı söylenmektedir. Bununla birlikte Salih kullardan sayılacağı ve günahlarının örtüleceği belirtilmiştir.

 

Hadi Puan Ver
[Total: 4 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor