52 Gece Duası52 Gece Duası, müminler tarafından kutsal bir ritüel olarak kabul edilen bir ibadettir. Bu dua, kişinin manevi dünyasını güçlendirme ve Allah’ın rahmetine ulaşma amacıyla okunmaktadır. Diyanet İşleri Başkanlığı’na göre, 52 Gece Duası cübbeli Kabir Duası olarak da bilinir ve müminler tarafından 52 gece boyunca okunması önerilir.

52 Gece Duası, Arapça olarak okunur ve bu dildeki kabir duasının okunuşunu içerir. Arapça dilindeki doğru telaffuz edilmesi önemlidir, bu nedenle dua metninin doğru şekilde okunması için öncelikle kilisede yetkin bir imamın rehberliği tavsiye edilir.

52 Gece Duası’nın kaç kere okunacağı konusunda kesin bir sayı verilmemektedir. Ancak genellikle 52 gece boyunca her gece bir defa okunması tavsiye edilir. Bu süre zarfında dua eden kişi, dualarının kabul edilmesi için Allah’a samimiyetle yönelir.

52 Gece Duası’nın faydaları arasında, Allah’ın rızasını kazanma, manevi gücün artması, kötü düşüncelerden arınma ve ruhani huzurun sağlanması yer alır. Aynı zamanda dua, ölü yakınlarına dua etmek ve onların ruhlarına rahmet dilemek için de kullanılır.

52 Gece Duası’nın diğer bir önemi de kabul edildiğine inanılmasıdır. İnanışa göre, 52 gece boyunca samimi bir şekilde dua eden kişinin duaları, Allah’ın lütuf ve rahmetiyle yanıt bulacaktır.

52 Gece Duası neden okunur fazileti nedir?

Peygamber Efendimiz Kabir ziyaretinde Okuduğu Dua

Esselamu aleykum ehle’d-diyari mine’l-mu’minine ve’l-muslimine ve yerhamullahi!l-mustagdimine minkum ve’l-muste’hırin ve inna inşaallahu bikum lahigune es’elullahu lena ve lekumu’l-afiyete entum lena feratun ve nehnu lekum tebeun. Allahumme la tahrimna ecrahum ve la tudillena beğdehum. – Muslim, Nesei, ibn-i Mace, İbni Sunni rivayet etmiştir
Allah’ın selamı sizin üzerinize olsun Mü’min ve Müslüman yurdunun ehli. Allah sizden önce ve sizden sonra gidenlere rahmet eylesin. Şüphesiz bizde
Allah’ın izniyle sizlere katılacağız. Bizim ve sizin için afiyet isterim. Siz bizden önce gittiniz, bizde arkanızdan geleceğiz. Allah’ım bizi onların ecrinden mahrum eyleme, onlardan sonra bizi saptırma.

Kabir Ziyaretinden Sonra Okunacak Dua

Allahumme rabbe hazihi’l-ecsadi’l-baliyeti ve’l-ızami’t-tahiratilleti haracet mine’d-dunya ve hiye bike mu’mineten edhıl aleyha ravhan minke ve selamen minni. Allahumme la tahrimna ecrahum ve la teftinna beğdehum veğfir lena ve lehum bi rahmetike ya erhame’r-rahimin
Ey çürümüş bedenlerin, ufalanmış kemiklerin Rabbi olan Allahım. Sana iman ederek bu dünyadan çıkan mevtanın ruhuna Senden iyilik ve güzellik, benden de selam eyle. Allah’ım Bizi onların ecrinden mahrum eyleme, onlardan sonra bizi saptırma. Bizi ve onları rahmetine affeyle ey merhametlilerin merhametlisi.

52. Gecesi Duası

Allahumme inni eseluke bi hakkı hakkıke ve bi hakkı kibriyaike ve bi hakkı cemalike ve celalike ve bi hakkı cudike ve fedlike ve keramike ya kadime’l-ihsani ya sadıke’l-veğdi’l-emin. La ilahe illa ente subhaneke inni kuntu mine’z-zalimin. Allahumme ecib değveti bi hurmeti ismike’l-azim ve bi hurmeti Muhammedin sallallahu Teâlâ aleyhi ve selleme ve ala alihi ve sahbihi ecmain. Ve’l-hamdulillahi rabbi’l-alemin ve la havle ve la guvvete illa billahi’l-aliyyi’l-azim
52. Gecesi Duası Anlamı
Allah’ım Şüphesiz ki; Senin hakkın için, kibriyanın hakkı için, cemalin ve celalin hakkı için, cömertliğin ve keremin hakkı için, ey ihsanı kadim olan ey vaadinde sadık ve emin olan. Senden başka ilah yoktur Seni bütün eksikliklerden tenzih ederim, ben kendi nefsime zulmettim. Allah’ım ism-i azam hurmetine duamı kabul eyle. Allah’ın salat’u-selamı Muhammedin alinin ve ashabının üzerine olsun. Hamd sadece alemlerin rabbinedir. Güç ve kuvvet sadece yüce ve azim olan Allah’a aittir.
 Müminler tarafından önemi bilinen bu dua, büyük bir manevi değere sahiptir. Ancak, dua etmek sadece sözlerle sınırlı değildir, kalpten gelen samimiyet ve inançla yapılmalıdır.
Son olarak En güçlü etkili duaların paylaşımlarını dualari.com.tr adresinden takip edebilirsiniz..
Hadi Puan Ver
[Total: 2 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor