Allahümme salli duası Anlamı ve OkunuşuReklam

Peygamber Efendimiz Muhammed‘e (aleyhisselam) bereket dilemek amacıyla yapılan **”Allahümme salli duası“**dır. Aynı şekilde, “Namazda salli barik” ifadesinin okunması da kendi özel yerine sahiptir.

أَللّٰهُمَّ صَلِّ عَلٰى مُحَمَّدٍ وَعَلٰى اٰلِ مُحَمَّدٍ كَمَا صَلَّيْتَ عَلٰى اِبْرَاهِيمَ وَعَلٰى اٰلِ اِبْرَاهِيمَ اِنَّكَ حَمِيدٌ مَجِيدٌ

Allahümme Salli Duası Okunuşu

Allâhümme salli ‘alâ Muhammedin ve ‘alâ âli Muhammed. Kemâ salleyte ‘alâ İbrahîme ve ‘alâ âli İbrahîm. İnneke hamîdün mecîd.

Allahümme Salli Duası Anlamı

Allah’ım! Muhammed’e ve Muhammed’in ümmetine rahmet eyle; şerefini yücelt. İbrahim’e ve İbrahim’in ümmetine rahmet ettiğin gibi. Şüphesiz övülmeye lâyık yalnız sensin, şan ve şeref sahibi de sensin.

Allahümme Salli Okunuşu ve Anlamı

 

Salli ve Barik duaları namazın hangi bölümünde okunur?

Namazların son oturuşunda “Allahümme salli ve barik dualarının okunması hadisle sabittir.

Hangi Namazda ilk oturuşta salli barik okunmaz?

“Cumhura göre dört veya üç rek’atlı namazların ilk oturuşunda Efendimiz’e (aleyhissalatu vesselam) salât getirilmez. Şafiilere göre İlk oturuşta “Tahiyyat” duasından sonra salâtın en kısası olan “Allahumme salli alâ Muhammed” okunmalıdır. Aksi takdirde sehiv secdesi yapılır (Nevevî, Minhacü’t-Tâlibîn s.108).

Son oturuşta salli barik okumak farz mı?

Son oturuşta ise Salli-Bârik dualarını okumak Hanefî ve Mâlikîler’e göre sünnet, Şâfiî ve Hanbelîler’e göre ise en az, “Allāhümme salli alâ Muhammed” demek farzdır. Namaz kılan kişinin Salli-Bârik dualarının ardından Kur’an ve Sünnet’ten seçilmiş dua metinleri okuması bütün mezheplere göre müstehaptır.

Hadi Puan Ver
[Total: 1 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor