Amenerrasulü okunuşuReklam

Amenerrasulü okunuşu, Müslümanlar için oldukça önemli olan bir kavramdır. Genellikle duaların sonunda yer alan bu kavramın doğru okunması büyük bir hassasiyet gerektirir. Ama ne Resulü’nün okunuşu? İşte bu sorunun cevabı Müslümanlar arasında farklılık gösterebilmektedir. Bazıları “Ama ne Resulü” olarak okurken, bazıları ise “Ama nerresulü” şeklinde söylemektedir.

Amener Resulu duası, genellikle namaz sonlarında okunan bir duadır. Bu dua, Hz. Muhammed’e (s.a.v.) selam göndermek ve onun şefaatiyle Allah’a yakın olmayı dilemek amacıyla okunur. İslam dinine göre, Sevgili Peygamberimizin şefaati tüm Müslümanlar için büyük bir nimettir.

Amenerrasulü’nün Türkçe anlamı “Allah’ın Resulü ne güzel resuldür” şeklinde ifade edilebilir. Bu ifade, Hz. Muhammed’in (s.a.v.) büyüklüğünü ve örnek alınması gereken bir lider olduğunu vurgular. Müslümanlar, ona olan sevgi ve hayranlıklarını bu dua ile dile getirirler.

Amenerrasulü namazda genellikle “et tahiyatu lillah, vessalavatu vettayyibatü, esselamu aleyke eyyuhennebiyyü verahmetullahi ve berekatühü” ifadesinden sonra okunur. Bu ifade ise, “selam, Allah’ın olup güzel olanlara tahsis edilir. Ey Nebi! Allah’ın selamı, rahmeti ve bereketi üzerine olsun” anlamına gelir.

Amenerrasulü okunuşu ve anlamı Müslümanlar için önemli bir konudur. Doğru bir şekilde okunması, Hz. Muhammed’e (s.a.v.) olan sevgimizi ve saygımızı göstermenin bir yoludur. Amener Resulu duası da Hz. Muhammed’in (s.a.v.) şefaatinin daima Müslümanların yanında olmasını dilemek için okunan kıymetli bir duadır.

Amenerrasulü Okunuşu ve Anlamı

âmener rasûlû bimâ ûnzile ileyhi mirrabbihi velmû-minûn
Peygamber, Rabbinden kendisine indirilene iman etti, mü’minler de.
kûllûn âmene billâhi ve melâiketihi ve kûtûbihi ve rusûlih
Her biri; Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler
lâ nûferriḵu beyne eḣâdim mir rusûlih
ve şöyle dediler: “Onun peygamberlerinden hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz.”
ve ḵalû semi’nâ ve eṯa’nâ ğufraneke rabbenâ ve ileykel mes̱îr ﴾285﴿
Şöyle de dediler: “İşittik ve itaat ettik. Ey Rabbimiz! Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır.” ﴾285﴿
lâ yûkellifûllahû nefsen illâ vûs’àhâ
Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar.
lehâ mâ kesebet ve’àleyhâ mektesebet
Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır.
rabbenâ lâ tûâẖîżnâ in nesinâ ev eẖṯa-nâ
Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma!
rabbenâ velâ tâḣmil àleynâ is̱ran kemâ ḣâmeltehû àlelleżine min ḵablinâ
Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme.
rabbenâ velâ tûḣâmmilnâ mâ lâ ṯaḵate lenâ bih
Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme!
ve’fû ànnâ veğfir lenâ verḣâmnâ
Bizi affet, bizi bağışla, bize acı!
ente mevlânâ fens̱urnâ àlel ḵavmil kâfirin ﴾286﴿
Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et. ﴾286﴿

AmenerRasulü anlamı

Peygamber, Rabbinden kendisine indirilene iman etti, mü’minler de (iman ettiler). Her biri; Allah’a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler ve şöyle dediler: “Onun peygamberlerinden hiçbirini (diğerinden) ayırt etmeyiz.” Şöyle de dediler: “İşittik ve itaat ettik. Ey Rabbimiz! Senden bağışlama dileriz. Sonunda dönüş yalnız sanadır.” ﴾285﴿ Allah bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar. Onun kazandığı iyilik kendi yararına, kötülük de kendi zararınadır. (Şöyle diyerek dua ediniz): “Ey Rabbimiz! Unutur, ya da yanılırsak bizi sorumlu tutma! Ey Rabbimiz! Bize, bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz! Bize gücümüzün yetmediği şeyleri yükleme! Bizi affet, bizi bağışla, bize acı! Sen bizim Mevlâmızsın. Kâfirler topluluğuna karşı bize yardım et.” ﴾286﴿

Hadi Puan Ver
[Total: 1 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor