Başsağlığı taziye duaları, arapça türkçe ve arapça nasıl söylenir?Başsağlığı ve taziye duaları, acılı bir durumda sevdiklerimize manevi destek olmak için söylenen önemli duasal ifadelerdir. Özellikle Arapça ve Türkçe versiyonlarıyla, bu dualar insanların yas sürecinde iç huzur bulmalarına yardımcı olur.

Arabesk bir dille, başsağlığı taziye dualarını söylemek ruhani bir bağ kurmamıza yardımcı olur. Dualarımıza daha anlam katar ve inancımızı daha güçlendirir. Aynı şekilde, Türkçe dualar da anadilimize olan bağlılığımızı yansıtır ve acılı insanlara derin bir teselli kaynağı olabilir.

İşte başsağlığı ve taziye duasının hem Arapça hem de Türkçe olarak ifade edildiği bazı örnekler:

Arapça başsağlığı taziye duası:
“Allahım! Rabbim! Rahmet et, bağışla, hayırlı bir yerde barındır. Ona müjdele ve sabretmesini sağla. Ona yardım et.”

Türkçe başsağlığı taziye duası:
“Allah’ım! Seni dualarımızla tesbih ederiz, rahmetini ve mağfiretini dileriz. Yardımına güveniriz ve Seninle sabrederiz. Verdiğin her acıyı dindirirsin. Kabrini cennet bahçeleriyle donat.”

Bu dualar, sevdiklerimize başsağlığı dilerken dilimizdeki tüm ruh hallerini yansıtabilme imkanı sağlar. Arapça ve Türkçe versiyonlar arasında seçim yapmak, kişinin dil becerisine ve tercihlerine bağlıdır.

başsağlığı ve taziye duaları acılı dönemlerde insanlara manevi güç ve teselli sunar. İster Arapça ister Türkçe olsun, bu dualar sevdiklerimize verdiğimiz destek ve dua dileklerimizi en iyi şekilde ifade eder.

Taziye ve Başsağlığı duası, taziye duası

Arapçası:
“E’zemellahu ecrekum ve ehsene âzaekum ve ğefere limeyyitikum”

Anlamı:
“Allah ecrinizi artırsın, taziyenizi en güzeli etsin ve ölünüzü bağışlasın”

(Peygamberimizden dualar) El-Ezkar – imam nevevi

أَعْظَمَ اللهُ أَجْرَكُم، وَأَحْسَنَ عَزاَئَكُم وَغَفَرَ لِمَيِّتِكُم
amin.
(arapcasi)

**********
Başka bir taziye duası:
“Bismillahi ve ala milleti rasülih. Allahümme yessir aleyhi emrahu ve sehhil aleyhi ma ba’dehü ve es’idhu bi likaike vec’al ma harace ileyhi hayran mimma harace anhu”.

Anlamı: “Allah’ın ismiyle ve Resulullah’ın dini üzerinde olsun. Allah’ım, onun işini kolaylaştır, bundan sonrasını ona kolay eyle, onu seni görmekle mutlu eyle. Dünyadan kendisi için çıkanı, kendisinin çıktığı şeylerden hayırlı eyle”.

Başsağlığı ve taziye duası Türkçe : 

“Allah’ım! Dirimizi, ölümüzü, burada olanımızı, olmayanımızı, erkeğimizi, kadınımızı, küçüğümüzü, büyüğümüzü bağışla. Allah’ım! Aramızdan yaşatacaklarını İslâm üzere yaşat, öldüreceklerini iman üzere öldür. Bu ölüye de kolaylık ve rahatlık ver, onu bağışla.Allah’ım! Bu kişi iyi bir kimse idiyse, sen onun iyiliğini artır; eğer kötülük işleyen birisi idiyse, günahlarını bağışla. Onu güven, müjde, ikram ve rahmetine yaklaştır. Ey merhamet edenlerin en merhametlisi olan Allah’ım!” (Ebû Dâvud, Cenâiz, 54, 56, H. No:3201; Nesâî, 37, 77; İbn Mâce, Cenâiz, 23)
Hadi Puan Ver
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın

Sponsor