Bebeğin Rahatlaması İçin Okunacak DualarÇocuk yetiştirmek, anne ve babalar için büyük bir sorumluluğun yanı sıra sevinçli bir deneyimdir. Ancak, bebeğinizin huzursuz olduğu zamanlarda yaşanan zorluklar da kaçınılmazdır. Neyse ki, dualar bebeğinizin rahatlamasına yardımcı olabilir.

Bebeğinizin rahatlaması için dua etmenin önemi büyüktür. Dua, çocuğunuzun zihinsel, duygusal ve fiziksel sağlığını destekleyebilir. Bebeğinizi sakinleştirmek için dua ederek, ona huzur ve güven vermiş olursunuz.

Bebeğin Rahatlaması İçin Okunacak Dualar

1. Ayetel Kürsi: Bebeğinizi sakinleştirmek ve kötü enerjilerden korumak için Ayetel Kürsi’yi okuyabilirsiniz. Bu dua, bebeğinizin etrafında olumsuz düşüncelere karşı bir koruma kalkanı oluşturabilir.

2. Felak ve Nas Sureleri: Bebeğiniz huzursuz olduğunda Felak ve Nas surelerini okuyabilirsiniz. Bu sureler, şeytani etkilere karşı bir kalkan oluşturur ve bebeğinizi kötü ruhların zararlarından korur.

3. İhlas Suresi: İhlas suresi, bebeğinizin huzur bulmasına yardımcı olabilir. Bu dua, bebeğinize huzur ve sükunet getirebilir.

4. Fatiha Suresi: Fatiha suresini okumak, bebeğinizin huzur bulmasına ve rahatlamasına yardımcı olabilir. Bebeğiniz uyandığında veya huzursuz olduğunda bu sureyi okumayı deneyebilirsiniz.

Bebeğin rahatlaması için Beled Suresi

Sebepsiz ağlayan bebekleri rahatlatmak için her gün Beled Suresi’nin okunması tavsiye edilir. Hatta bu sure temiz bir kâğıda yazılır ve kundağına iliştirilirse, bebeğin rahatlaması ve kolayca uykuya dalması umut edilir.

Ağlayan bebeklerin rahatlamasını sağlayan Beled Suresi okunuşu;

1.Lâ uksimu bi hâzâl beled(beledi).

2.Ve ente hıllun bi hâzâl beled(beledi).

3.Ve vâlidin ve mâ veled(velede).

4.Lekad halaknâl insâne fî kebedin.

5.E yahsebu en len yakdira aleyhi ehadun.

6.Yekûlu ehlektu mâlen lubedâ(lubeden).

7.E yahsebu en lem yerahû ehadun.

8.E lem nec’al lehu ayneyn(ayneyni).

9.Ve lisânen ve şefeteyn(şefeteyni).

10.Ve hedeynâhun necdeyn(necdeyni).

11.Fe lâktehamel akabete.

12.Ve mâ edrâke mâl akabetu.

13.Fekku rakabetin.

14.Ev ıt’âmun fî yevmin zî mesgabetin.

15.Yetîmen zâ mekrabetin.

16.Ev miskînen zâ metrabetin.

17.Summe kâne minellezîne âmenû ve tevâsav bis sabri ve tevâsav bil merhameti.

18.Ulâike ashâbul meymeneti.

19.Vellezîne keferû bi âyâtinâ hum ashâbul meş’emeti.

20.Aleyhim nârun mu’sadetun.

Abdullah bin (r.anh)’dan iletilen bir rivateye göre Resulullah (SAV) efendimiz, bebeklerin rahatlaması için dua okumalarını buyurmuşlardır. O dua şudur: “Euzü bikelimatillahit-tammeti min gadabihi ve ikabihi ve şerri ibadihi min hamezatiş-şeyatini ve en yahdurûn”

Bebekleri rahatlatmak için dua

Bebekler, dünyaya ilk gözlerini açtıklarında dışarıdan gelen ışık, ses ya da ani duygulardan korkarlar. Ayrıca görme yetileri de daha tam gelişmediği için annesini sesinden ve kokusundan tanır, kucağında kalp ritmini duymak ister. Ancak kendilerini annelerinin yanında güvende hissedebilirler. İster uyurken olsun ister uyanıkken bebekler daima annelerinin kucağında olmak isterler. Bu esnada bebekleri korkularından arındırmak ve rahatlatmak için dua okumayı ihmal etmemelisiniz.

Genellikle uyumayan bebekleri rahatlatmak için dua sıkça okunabilir ve bebeğin yüzüne yavaşça üflenebilir: ” Bismillahirrahmanirrahim. Uizukuma bi kelimatillahi’t-tammeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min kulli aynin lammeh”

Uyurken sıçrayan bebek için dua

Yeni doğan bebeklerin durup dururken sıçradıkları ve ağladıkları da görülebilir. O an karnı aç değilse, altı temizse ve herhangi bir sağlık sıkıntısı yoksa ağlamalarının kesilmesi ve rahatlaması için şu ayeti kerimenin 1000 defa okunması oldukça faydalı olacaktır. Allah’ın izni ile bebek hemen rahatlar ve ağlaması kesilir:

“Allahümme salli ala seyyidina Muhammed’in salaten tünciyna biha min cemiy’ıl ehvali ve vetakdıy lena biha cemiy’al hacat ve tütahhiruna biha min cemiy’ıs seyyiat ve terfeuna biha ındeke a’led deracat ve tübelliğuna biha aksal gayati min cemiy’ıl hayrati fil hayati ve ba’del memat.”

Sancısı olan bebeğe okunacak dua

Bebeklerin ilk doğduklarında ağlamalarının büyük nedenlerinden biri de gaz sancısıdır. Mide ve bağırsak sistemi henüz gelişmemiş olan bebek, gazı olduğunda yoğun karın ağrısı çeker. Uyuyamaz ve sürekli karnını kendine doğru çekerek ağlar. Böyle zamanlarda sancısı olan bebeğe okunacak dua çok faydalı olacaktır.

Gaz sancısı olan bebeğe dua okumak, inşallah bebeğin kısa süre sonra rahatlamasını sağlar. Annesinin kucağında iken hafifçe sırtı sıvazlanan ve gaz sancısı olan bebeğe dua okunması konusunda Peygamber Efendimiz (SAV)’in her zaman okunmasını buyurduğu şu dua okunabilir: “Euzü bi’izzeti’llahi ve kudrethi min şerri ma ecidu ve uhaziru.” Bu duayı büyük İslam alimleri ve evliyalar okumuşlar ve Yüce Allah’ın izni ile şifa bulmuşlardır. Hatta Osman bin Eb-l-As bu duayı kendi çocukları için birçok kez okuduğunu ve hep Allah-u Teala’nın sıkıntılarını aldığını belirtmiştir. Ailesine ve başkalarına da hep aynı duayı tavsiye ettiğini bildirmiştir.

Gazı olan bebeğe okunacak dua

Bazı bebeklerde gaz sorunu çok daha ağır seyredebilir. Özellikle 2. ya da 3. haftadan sonra bebeklerde gaz sancısı ve başka bilinmeyen nedenlerden dolayı şiddetli ağlama krizleri başlar. Böyle durumlarda “kolik bebek” olarak adlandırılır. Kolik sorunun tam olarak neden kaynaklandığı anlaşılamamıştır. Sancısı olan bebeğe dua okunabilir ve bu süreç kolik geçinceye kadar tekrarlanır.

Gaz sancısında emzirme çok önemlidir. Ancak annenin gaz yapan yiyeceklerden uzak durması gerekir. Çünkü bu tür yiyeceklerin anne sütünden bebeğe geçtiği bilinmektedir. Bu kapsamda bakliyatlar yenmemeli, gazlı içecekler içilmemelidir. Ayrıca sürekli olarak, gazı olan bebek için dua okunmalı Yüce Allah’ın takdiri beklenmelidir.

Gazı olan bebeğe okunacak dua için Fatiha, Ayet-el Kürsi, Kafirun, İhlas, Felak ve Nas sureleri 7’şer defa okunmalı ve bebeğe yavaşça üflenmelidir. Gaz sancısı kısa bir süre sonra inşallah geçecek ve bebek rahatlayacaktır. Bu duaların devamlı okunması yanı zamanda varsa başka sıkıntıları da yok eder, bebeğe uzun süre rahatlama sağlar.

Bebeğin Rahatlaması İçin Dua Etmenin Yöntemleri

Bebeğinizin rahatlaması için dua etmek için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

1. Sessiz bir ortam seçin: Dua etmek için sessiz bir ortam seçmek, bebeğinizin daha iyi odaklanmasına ve sakinleşmesine yardımcı olabilir.

2. Bebeğinizin yanında oturun: Bebeğinizle göz teması kurmak ve ona güven vermek için yanında oturun.

3. Dua ederken yavaş ve yumuşak bir ses tonu kullanın: Bebeğinizin sakinleşmesine yardımcı olmak için dua ederken yumuşak bir ses tonu kullanın.

4. Dua ederken bebeğinizi hafifçe okşayın: Bebeğinizi dikkatinizi dağıtmadan hafifçe okşayarak rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz.

Bebeğinizin rahatlaması için dua etmek, onun zihinsel ve duygusal sağlığını desteklemenin yanı sıra sizinle arasında güçlü bir bağ oluşturabilir. Duaların sakinleştirici ve huzur verici etkisini deneyimleyerek bebeğinize destek olabilirsiniz. Ancak, bebeğinizin huzursuzluğu devam ederse bir doktora danışmanız önemlidir.

Hadi Puan Ver
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın

Sponsor