Dua ederken nelere dikkat edilmelidir?Reklam

Dua etmek insanın yaratılışından beri ihtiyaç duyduğu bir şeydir. İnsanlar bazen dua etme ihtiyacı duyarlar. Biz Müslümanlar da dua ederiz. Dua ederek dertlerimize deva ararız. Ancak dua ederken nelere dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bizim dinimize göre bu hususları bir başlık altında toplayabiliriz. Dua ederken dikkat edeceğimiz konular kısaca aşağıda listelenmiştir.

Ancak “dua ederken nelere dikkat etmek gereklidir” konusuna başlamadan önce belirtmek isterim ki dua her zaman anında kabul olacak diye bir şart yoktur. Bu yüzden insanlar duasından netice alamadığı zaman dua etmekten vazgeçmemelidir. Çünkü aslında dua kabul edilmiş ancak zuhur etmemiş olabilir. Ya da hakkınızda daha hayırlı olan bir konu duanın beklemede kalmasını icab ettirebilir. Siz de takdir edersiniz ki hakkınızda en hayırlı olanı bilecek ancak allahü teâlâdır.

Önemli geceler duaların kabulü için bir aracıdır. Kadir gecesi, berat gecesi ve kandiller dua için çok muazzam fırsat geceleridir. Bu gecelerde her zamankinden daha fazla dua etmeliyiz. Aynı zamanda samimiyetimizi de daha fazla ortaya koymalıyız.

Dua ederken abdestli olmak

Dua ederken veya etmeye hazırlanırken abdest almak güzeldir. Çünkü anılacak kişi yaratıcı olduğu için temiz bir şekilde olmak en güzelidir. Abdestsiz olarak dua etmek aynı şekilde geçerli olsa da, abdest almak samimiyetinizi bilinçaltında geliştirecektir. Duada da etkili olan şey samimiyettir. Abdestli iken duaya hazır olduğunuzu ve dua için daha temiz olduğunuzu hissederseniz. Bu hissiyat ile samimiyetiniz daha da güçlenir.

Dua ederken ağlamak normal midir?

İnsanlar bazen dua ederken ağlayabilir. Genellikle sezgisel duyuları güçlü olanlar ve hassas olan insanlar samimiyetleri de ağır bastığı zaman ağlayabilirler. Ağlamanın dualarınız üzerinde olumsuz bir etkisi yoktur. Ağlama durumu insanın kendi doğası ile alakalı olduğu için Allah katında ağlıyor olmanız olumlu veya olumsuz sonuçlar doğurmayacak. Allah ancak niyetinize bakar. Niyetiniz güzel ve samimiyetiniz kusursuz ise ağlayıp ağlamamak sadece sizin doğanıza ve benliğimize kalmış bir durumdur.

Dua ederken gelen vesvese

İnsana normal zamanlarda vesvese geldiği gibi dua ederken de vesvese gelebilir. Sen çok günahkarsın duan kabul olmaz. Allah’ın salih kulları dururken senin duan mı kabul olacak? Benzeri çeşitli vesveseler size de uğrayabilir. Ancak şu bilinmelidir ki Allah adına yapılan dualar kesinlikle cevap bulunmaktadır. Bu cevap bulma durumu kabul edilme ve hemen gerçekleşme mânâsına gelmiyor. Bazen Allah dualarını mükafatını ahirette verebilir. İnsana düşen sabır ile duaya devam etmektir. Çünkü Allahu Teala mümin suresinin 60. ayetinde “bana dua edin size cevap vereyim” buyurmuştur.

Dua ederken ne hissedilir?

Dua ederken Allah’ın sizi dinlediğini ve işittiğini hissetmelisiniz. Çünkü Allah her yerdedir. Her yer dediğimiz zaman algılayabildiğimiz her mekan buna dahildir. O yüzden yanı başınızda sizi işiten bir yaratıcı olduğunun bilincinde olarak buna uygun şekilde dua etmelisiniz. bunu yaptığınız zaman dua ederken aslında çok güzel şeyler hissettiğinizin farkına varacaksınız.

Dualarda neler istenebileceği konusunda ise söylemem gereken pek bir şey yoktur. Çünkü Allah Kerimdir. İhtiyacınız olan her şeyi isteyebilirsiniz. Buna basit gördüğünüz konularda dahildir.

Dua etmenin faydaları konusunda size kısaca bahsetmek istiyorum. Biliyorsunuz ki birçoğumuz duayı bazen bilmeden ederiz. Birçoğumuz da farkında olarak dua ederiz. Aslında farkında olmak daha güzel olanıdır. Çünkü farkındalık hissiyatımızı geliştirir. Peki duamız bize başka ne faydalar sağlar?

Duanın faydaları

Duanın faydaları ne güzeldir. Dua insanın manevi yönünü sağlamlaştırır. Bu sayede manevi yönden daha etkili biri oluruz. Maneviyatı güçlü olan kişiler ise sevgi, muhabbet ve samimiyet gibi gözle görülmeyen ancak varlığı insan için mükafat ve şeref olan değerleri daha iyi yaşamaya başlar. Hani ünlü bir düşünür “insan aslında düşünen bir hayvandır” demiş ya, işte bu değerler bizi o hayvan çizginden öteye götüren şeylerdir. Biz bunların hepsine maneviyat diyoruz. Oysa hayvanlarda maneviyat gibi bir durum yoktur.

Psikolojik sorunlarınız kalkar
İnsan psikolojik sorunları olan bir canlıdır. Bu sorunlar tarihimiz boyunca hep vardı. Genellikle tek başına kalmanın doğurduğu psikolojik sorunlar dua ile dizginlenir. İnsan dua ederken artık tek başına olmadığını bilir. Bu yaratıcı ile olan beraberlik ona aynı zamanda huzur verir. İnsan ait olduğu yeri bilir ve ait olduğu yer de ona sükunet verir. Bu sükunet insanın maddi ve manevi hastalıklarının önüne geçer. Nitekim son zamanlarda yapılan bilimsel çalışmalar da bu görüşe ışık tutmaktadır.

Kulluğu hatırlatır
Dua ederken aslında bir nevi aciziyetimizi dile getiriyoruz. Bizim gücümüz yetmiyor ya rab sen yardım et, bize şu ihsanı ver diyoruz. Bu da kibirlenme gibi bir hastalıktan insanı uzak tutuyor. Çünkü insan güçsüzlüğünü de hissetmelidir. Sürekli ben güçlüyüm diyen birisi aynı zamanda kibirle yürür ve daima kibir hastalığı içerisinde kendisine ve çevresine zarar verir. Bu bağlamda bakıldığı zaman duanın faydası olarak görebiliriz.

Dua ile elde ederiz
Birçok şeyi dua ile elde ettiğimizi biliyorsunuz. Aslında elde edemediklerimiz de oluyor ancak ondan daha hayırlısının geldiğini de birçok kez şahit oluyoruz. Herkeste bu böyledir. Allah dua ettiğimiz zaman ona cevap verir. Duamızı o an kabul etmemişse bile daha iyisi olduğu içindir. Biz dua ederek aslında keremi sonsuz olan bir pınardan su içiyoruz. Bu su nasıl olur da bize yarar değil zarar verir ki? Böyle bir şeyin mümkün görülmesi bile olanaksızdır.

Duanın faydaları çoktur. Saymakla bitmeyecek kadar çoktur… Allah’ın keremi boldur. O dilediğine verir. Dilediğinden de alır. O yüzden biz dua ile rabbimize sarılalım ki rabbimiz bize o rahmet pınarından bir damla bahşetsin de o damla ile kalbimiz nurlansın. Böylece duamızın faydalarını da en içtenlikle hissedelim.

Kardeşlerim bu yazımızda kısaca duamızın bize faydasına değindik. Bizlere dua etmeyi unutmayın. Selam ve dua ile kalın. Bize dua eden ve bizim sayfamızdan bu bilgileri okuyan ve en önemlisi yaşayan herkese selam olsun.

Bütün bu başlıklar haricinde sormak istediğiniz her şeyi yorum kısmından sorabilirsiniz. Sitemizde birbirinden güzel ve tesirli dualar vardır. Bu duaları ilgili kategorilerden takip edebilirsiniz. Bizden dua isteklerinde bulunabilirsiniz. Dualarınızı esirgemeyiniz. Sağlıcakla kalınız.

Hadi Puan Ver
[Total: 3 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor