Dua Sözleri – Dua Nedir ? Kısa Anlamlı DuaAnlamlı dua sözlerini istediğiniz zaman, hem kendiniz hem de sevdikleriniz için kullanabilirsiniz. Biz insanlar, Yüce Allah’ın huzurunda aciz olduğumuz için dua etmek en güzel şeylerden biridir. Dua ederken, çok güzel ve özel dua sözlerini kullanabilirsiniz. Dua sözleri hem kendiniz için kullanabilir, hem de sevdiklerinize mesaj yoluyla gönderebilir veya sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz.

Dua Nedir  ?

Dua, insanın manevi ihtiyaçlarını dile getirdiği ve arzu ettiği şeyleri Allah’a yönelterek isteme eylemidir. Dua etmek, insanın içsel bir iletişim kurma biçimidir ve Müslümanlar için önemli bir ibadettir. Dua ederken samimi olmak, kalpten istemek ve Allah‘a güvenmek önemlidir. Dua ederken ellerin kaldırılması, tesbih çekilmesi ve namaz kılınması gibi çeşitli ritüeller kullanılabilir. Dinî metinlerde, Peygamberimiz Hz. Muhammed‘in (s.a.v.) tavsiyeleri ve duaları örnek alınarak dua etmek teşvik edilir. Dua etmek, zor zamanlarda teselli bulmak, nimetlere şükretmek ve güçlü bir inanç ile Allah’a yakınlaşmak için önemli bir araçtır..

Dua nasıl edilir? rabbimize sığınmak için tövbe ederek secde ederiz

Dua Nasıl Edilir ? Sözleri

 • Allah’ım! Sana sonsuz hamd-ü senalar olsun. Rehber olarak gönderdiğin peygamberlere, bahusus sevgili Peygamberimiz Muhammed Mustafa’ya, âline, ashabına, ehli beytine salât ü selam ve tahıyyet ü ikram olsun.
 • Allah’ım! Bizleri sen yarattın, varlığından haberdar ettin, sevgini gönlümüze nakşettin, İslam nimetiyle donattın, Habibin Muhammed Mustafa’ya ümmet eyledin; üç aylara kavuşturdun. Sana sonsuz şükürler olsun!
 • Allah’ım! Bizleri Kur’an’ın yolundan ayırma. Peygamberimizin sünnetinde daim eyle, ahlâkıyla ahlakımızı tezyin eyle, hepimizi onun sevgisine şefaatine mazhar eyle. Bu güzel gün ve geceler hürmetine hakkı hak olarak bilmeyi ve ona uymayı, batılı batıl olarak görmeyi ve ondan uzak durmayı hepimize nasip eyle! Milletimizin ve bölgemizin huzuru, ümmetin onuru için mukaddesat uğruna mücadelemizi muzaffer eyle; dâhilî ve haricî düşmanlardan bizleri halâs eyle Allah’ım!
 • Allah’ım! Manevi mevsim üç aylar hürmetine, kırık kalpleri onarabilmeyi, yaralı gönülleri imar edebilmeyi, haset, kin ve nefretten kurtulabilmeyi, sevgi, merhamet ve kardeşlik köprüleri kurabilmeyi bizlere bahşeyle, bizleri günahta ve düşmanlıkta değil; iyilikte ve takvada yardımlaşanlardan eyle!
 • Okuduğumuz Kur’an-ı Kerimleri, salât-ü selâmları, hayır ve hasenatımızı, salih amellerimizi yüce katında en güzel şekliyle kabul eyle Allah’ım! Bunlardan hâsıl olan ecir ve sevâbı;  öncelikle Sevgili Peygamberimiz, Muhammed Mustafa’nın aziz, latif, pak, ruhuna hediye eyledik, vâsıl eyle Allah’ım!  Diğer bütün peygamberlerin,  ehli beytin, ezvâc-ı tâhirâtın, ashâb-ı kiramın, tabiinin, âlimlerimizin, şehitlerimizin, ahirete göç eden gazilerimizin ve bütün ehl-i imanın ruhlarına hediye eyledik kabul eyle Allah’ım!
 • Şu anda duamıza “amin” diyen bütün kardeşlerimizin cümle geçmişlerinin ruhlarına da hediye ediyoruz, hissedar eyle Allah’ım!
 • Allah’ım! Ülkemizi sel, deprem, toprak kayması, çığ düşmesi gibi her türlü semavi ve arazi afetlerden, kaza ve belalardan muhafaza eyle. Bizleri sağlık ve afiyette daim eyle, dert verip derman aratma, dayanılmaz acılar yaşatma, darda ve zorda bırakma, akıbetimizi hayreyle, dünya ve ahiretimizi mamur eyle. Bizleri Senden başkasına muhtaç eyleme, Sana ve Senin sevgine layık eyle Allah’ım!
 • Sen affedicisin, affetmeyi seversin, bizleri de bu mübarek günler hürmetine affeyle!
 • Allah’ım! Ülkemizi ve İslam beldelerini rahmet, bereket ve inayetinle mamur eyle. Ülkemize huzur, emniyet ve güven ihsan eyle. Dünyanın neresinde olursa olsun; ezilen, açlık, kıtlık ve sefalet çeken mazlumlara ve çaresizlere imdat eyle; bizlerden yardımını esirgeme Allah’ım! Asırlardır Yüce dinimiz İslam’ın yolunda insanlığa hizmet eden; çaresizlerin umudu, mazlumların sığınağı, kimsesizlerin hamisi olan aziz milletimizi ilelebet payidar eyle Allah’ım!
 • İslam’ın izzetine uygun davranmayı, her türlü kötülüğün, haksızlık ve zulmün karşısında durmayı bizlere nasip eyle. Bu uğurda bize güç ver. Bizi bu bilinçten ayırma Allah’ım! Her türlü fitne ve fesada, hile ve tuzağa karşı bizlere feraset ve basiret ihsan eyle Allah’ım!
 • Cennet vatanımızın bizlere ebedi yurt kalması için hayatlarını feda eden, canlarıyla mukaddes vatanımıza siper olan, aziz şehitlerimize gani gani rahmet eyle! Kederli ailelerine bol ecir, sabır ve metanetler ihsan eyle Allah’ım!
 • Devletimizi payidar, milletimizi bahtiyar eyle! Bizi, ana – babamızı ve bütün Mü’minleri bağışla! Bizlere dünyada da, âhirette de iyilik ve güzellikler ihsan eyle. Müslümanca bir hayat yaşamayı ve son nefesimizde kelime-i şahadet ki buyrun ‘’ Eşhedü en lâ ilahe illallah ve Eşhedü enne Muhammeden abduhü ve rasulühü ‘’ diyerek çene kapamayı bizlere nasip eyle Allah’ım! Sana açılan ellerimizi, sevginle dolan gönüllerimizi, rahmet ve inayetini gözleyen yüreklerimizi boş çevirme Lütfu kereminle; dua ve niyazlarımızı kabul eyle Allah’ım!
 • Rabbenâ âtinâ fid’dünyâ haseneten ve fil’âhireti haseneten ve gınâ azâbennâr..
 • Rabbicalnî mügıyme’s-salâti ve min zürriyyetî, Rabbenâ ve tekabbel dua…
 • Rabbenâğ firlî ve livâlideyye ve lilmü’minîne yevme yekumü’l hısâb.  Birahmetike yâ Erhamerrahimîn.
 • Ve selamun alel murselin vel hamdulillahi Rabbil alemin – el Fatiha. .

En güzel anlamlı duaları sizler için blog yazımıza ekledik

Kısa Güzel Dualar ;

Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla anlamına gelen “Bismillahirrahmanirrahim” zikri ile başlayabilirsiniz. Duaya başlarken olduğu gibi, duayı sonlandırırken de Allah’a hamd ve Peygamberine salât ve selâmlar getirebilirsiniz. Übeyy bin Kâ’b’dan rivayetlerine göre, Efendimiz (SAV) birisinden bahsedip de ona dua edeceği zaman, önce kendisine dua ederek başlardı. (Tirmizî, Deavât, 10/3385)

Sahih hadis-i şerif kaynaklarında belirtilen “–Sizden biriniz namaz kıldığı vakit, önce Rabbini tâzim ve senâ etsin, sonra Peygamber’e salavat getirsin, bundan sonra da istediği şekilde dua etsin!” (Ebû Dâvûd, Vitir, 23/1481) rivayete göre ilk Allah’a şükür sonra Efendimiz (SAV)’e salavat ve en sonda kendi isteklerimizle dua etmeliyiz.

Rabbime Güzel Dualar ; Örnek

”Allah’ım Doğu ile Batı’yı birbirinden uzaklaştırdığın gibi, bizleri de günah ve hatalarımızdan uzaklaştır.

Yâ Rabbi, “Bizi, Sana lâyık kul, Habibi’ne lâyık ümmet eyle, Amellerimizi sahih îmanla, davranış ve ibadetlerimizi ihlâs ile ziynetlendir. Bizi ilim, irfan, hizmet ve faziletler ile şereflendir. Bizleri, Allah ve Rasûlü’nün razı olduğu hidâyet yolundan ayırma Bizi, râzı olduğun kullar zümresine, sevdiklerimizle beraber ilhâk eyle…”

”Allah’ım bu aciz bu cahil kulun, nasıl dua edeceğini bilemez. Gönlünden geçenleri dile getiremez. Sen ki her şeyi gören, her şeyi duyan ve bilen Allah’ım bu aciz kulunun dile getiremediklerini kabul et, gerçekleştir. En güzel dua eden kullarının, dualarıyla bir tut. Benim gibi dua etmeyi beceremiyorum, diyenler varsa onlarında kalplerinden geçenleri, dua olarak kabul eyle Rahman ve Rahim olan duaları kabul eden Allah’ım…”

Sevdiklerinize edeceğiniz en güzel duaları web sitemizde  bulabilirsiniz dualari.com.tr anasayfasında sizler için en anlamlı bütün duaları ekledik..

Hadi Puan Ver
[Total: 5 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor