Gusul nasıl alınırGusül, İslam dininde nitelikli bir temizlik ritüelidir ve namaz kılınabilmesi için gereklidir. Ancak bazı insanlar için gusül nasıl alınacağı konusu belirsizlik yaratabilir. Bu makalede, gusül nasıl alınır konusunu açıklayacağız ve aynı zamanda boy abesti nasıl alınır konusuna da değineceğiz.

Gusül almak için öncelikle niyet etmek gerekmektedir. Ardından bütün bedenin en az bir defa baştan aşağı ıslatılması gerekmektedir. Gusül alırken temiz su tercih edilmelidir ve bu sırada kullanılan su miktarı önemlidir. Vücuda su ulaşmadıkça gusül tamamlanmış sayılmaz. Buna ek olarak, ağızın gargara yapılması ve burun deliklerinin iyice yıkanması da gerekmektedir.

Boy abesti ise, erkeklerin sünnet ettirildikten sonra belirli bir süre astarlık takmaları gereken bir uygulamadır. Sünnet olan birey bu süre boyunca abesti kullanmak zorundadır. Bunun için astarlık takıp, üzerine temiz ve pamuklu bir örtü ile sarılmalıdır. Bu şekilde boy abesti tamamlanmış olacaktır.

gusül ve boy abesti almak İslam dininin önemli ritüellerindendir. Gusül alırken bedenin tamamının su ile ıslanması ve boy abestisini doğru biçimde takmak gerekmektedir. Bu şekilde İslam dininin gerekliliklerini yerine getirmiş oluruz.

GusüL Abdesti Nasıl Alınır ?

Gusletmek isteyen kimse niyet ederek besmele çeker. Ellerini yıkar, vücudunda bir necaset/maddî kirlilik var ise onu temizler, avret yerlerini yıkar. Sonra sağ eli ile üç defa ağzına su vererek iyice çalkalar, daha sonra üç defa burnuna su çekerek temizler ve namaz abdesti gibi abdestini tamamlar.

Gusletmek isteyen bir kimse, banyoya girmeden “Eûzü- Besmele” çeker ve sol ayağı ile banyoya girer.
Gusletmek, yani boy abdesti almak isteyen bir kişi önce besmele çeker ve sol ayağı ile gusül yerine girer.
“Niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya” diye niyet eder.
Elleri bileklere kadar yıkadıktan sonra edep yerlerini sol eliyle temizler.
Bundan sonra sağ avucuyla ağzına üç kere su alır ve her defasında ağzını boğazına kadar gargara şeklinde çalkalar. Oruçlu ise boğazına su kaçmamasına dikkat eder.

Sağ avucuyla burnuna, genzine kadar üç defa su çeker, her defasında sol eliyle burnunu temizler. Bundan sonra tıpkı namaz abdesti gibi abdest alır.

Abdest aldıktan sonra önce başına, sonra sağ, daha sonra da sol omuza üçer defa su döker ve vücudunu yıkar. Suyu her döküşte elleriyle vücudunu iyice ovuşturur. İğne ucu kadar kuru yer kalmaksızın vücudun her tarafını güzelce yıkar. Gusülde bıyık, saç ve sakal diplerine suyun iyice işlemesi için ovuşturulur. Göbek boşluğu, küpe delikleri dikkat edilerek yıkanır. Böylece gusül abdesti almış olunur.

 

Kadinlar cinsel ilişkiden sonra ne zaman gusül abdesti alınır?

Cinsel İlişki Sonrası Hemen Gusül Alınmasının Hükmü

Kadın ilişki sonrası namazı kaçırmamak için hemen gusül alsa ama kasılma olmaksızın sıvı gelse bu durumda abdest yeniler gusül gerekmez. Not: (İlişki esnasında veya sonrasında kasılma olmaması ve dışarı meni ya da sıvı çıkmaması durumunda da gusül gerekir.

Banyoda sadece gusül abdesti alınır mı?

Nitekim Rasulullah Sallallahu Aleyhi Vesellem ilk önce avretini yıkar daha sonra namaz için aldığı abdesti alır ve daha sonra başına su döker ve tüm vücudunu üç defa suyla yıkardı. Şayet yapılan banyo, temizlik ve serinlemek amacıyla yapılırsa bu gusül abdest yerine geçmez.

Gusül alinca normal abdeste gerek var mi?

Gusül, abdesti de içerdiğinden abdesti bozacak bir durum meydana gelmedikçe daha sonra ayrıca abdest almaya gerek yoktur. Zira Hz. Âişe, Resûl Ekrem’in (s.a.s.) guslettikten sonra ayrıca namaz abdesti almadığını rivâyet etmiştir (Ebû Dâvûd, 96 [250]; Tirmizî, Tahâret, 79 [107]).

1 gün boyunca cünüp gezmek günah mı?

Muhammed (s.a.s.), cünüp olmakla müminin necis (maddeten pis) olmayacağını ifade etmiştir (Buhârî, Gusül, 23). Ancak cünüplük halinde olan bir kimsenin namazını geçirecek şekilde yıkanmayı geciktirmesi haram olduğu belirtilmiştir.

Boşaldıktan sonra aynı kıyafet giyilir mi?

Cünüpken giydigimiz bir giysiyi bir daha giyersek, yine cünüp olur muyuz? Değerli kardeşimiz, İhtilam olan kişinin elbiseleri temiz olduğu için onları tekrar giymesinde bir sakınca yoktur. Ayrıca meni elbiseye bulaşsa da giyilebilir.

Cünüp uyumak ne kadar günah?

Sual: Cünüpken uyumanın dinen mahzuru var mıdır? Cevap: Cünüp iken uyumak, günah değildir.

Cenabet ölmek ne anlama gelir?

İnsanın eşiyle ilişki kurması veya rüya görmesi gibi mübah bir nedenle cünüp iken ölmesi, onun imanının zayıf olduğuna veya kötü sonuç üzere öldüğüne delil değildir. Nitekim sahabelerden Hanzala Radiyallahu anhu, cünüp iken şehit olmuş ve melekler onu yıkamıştır.

Hadi Puan Ver
[Total: 1 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor