Hastaya Okunacak Dua Şifalı DualarDua, İslam kültüründe, zor durumlarla karşılaşıldığında Allah’a yönelerek yardım dileme ve şifa isteme amacıyla yapılan manevi bir eylemdir. Hastalık anlarında yapılan dualar, hastanın moral bulmasına ve şifaya kavuşmasına vesile olabilir. İslam inancına göre, Allah’ın isimleri ve kudretine yapılan dualar, bir kişinin zor durumları aşmasına yardımcı olabilir.

En Büyük Şifa Duası Nedir?

İslam’da en büyük şifa duası olarak kabul edilen dua, **”Şifa Duası”**dır. Bu dua, Allah’a, tüm hastalıkların şifası için yönelen bir yakarış içerir. Her bir hastalık ve sıkıntı için etkili bir şifa talep etmeyi amaçlar.

Hastaya Şifa İçin Hangi Dua Okunur?

Hastaya şifa için okunan dua, çoğunlukla Peygamberimiz Hz. Muhammed’in öğrettiği dualardan biri olan **”Ayat-el Kürsi”**dir. Ayat-el Kürsi, Allah’ın büyüklüğünü, kudretini ve koruyuculuğunu ifade eden bir ayettir. Bu dua, hastanın şifasını Allah’a emanet etmeyi ve O’ndan yardım dilemeyi içerir.

Hastanın İyileşmesi İçin Hangi Sure Okunur?

Hastanın iyileşmesi için okunan sureler arasında “Şifa Suresi” olarak bilinen Fatiha Suresi yer almaktadır. Bu sure, hem manevi bir teselli sağlamak hem de Allah’tan hastanın şifasını dilemek amacıyla okunur. Aynı zamanda, hastanın üzerine ellerin konularak yapılan “El-Fatiha” duaları, iyileşme sürecine destek olabilir.

Ağır Hastaya Hangi Dua Okunur?

Ağır hastalıklarla başa çıkmak ve ağır hasta için şifa dilemek amacıyla “Şifa Duası” önerilebilir. Bu dua, hastanın Allah’a yönelerek şifasını istemesini ve O’ndan yardım dilemesini içerir. Ayrıca, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in duaları, ağır hastalıklarla mücadelede okunabilir.

Her bir dua, inananlar için manevi bir destek kaynağı olabilir ve hastaların moral bulmasına, iyileşme sürecine olumlu etki etmesine yardımcı olabilir. Ancak, tedavi süreci için uzman sağlık profesyonellerine başvurmak da önemlidir.

Ağır Hastalara En Etkili Şifalı Duaları Okuyun..

Bismillahirrahmanirrahim

Ebu Musa (ra) anlatıyor: Resulullah (sav) buyurdular ki:

“Bir kul, salih amel işlerken araya bir hastalık veya sefer girerek ameline mani olsa, Allah ona sıhhati yerinde ve mukim iken yapmakta olduğu salih amelin sevabını aynen yazar.”

(Buhari, Cihâd 134)

Rasûlullah(s.a.v)Efendimiz bir hastaya uğradığı zaman veya kendisine bir hasta getirildiği zaman şu duayı okurdu:

Allâhümme ezhibil-be’se Rabben-nâsi veşfi fe-enteş-şâfî lâ şifâe illâ şifâüke şifâen lâ yuğâdiru sekamen.

Anlamı:Ey insanların Rabbi!Acıyı gider,şifa ver,şifa veren sensin.Senin şifandan başka şifa yoktur.Senden hiçbir hastalığı hariç tutmayan şifa istiyoruz.(Tirmizi-Buhari)

Hastalığın geçmesi için okunacak dua

Ağrıyan yere eli koyup üç defa “Bismillah”ve yedi defa da şu dua okunur:

Bismillâh eûzü bi-izzetillâhi ve kudratihî min şerri mâ ecidü ve ühâziru.

Anlamı:Duyduğum ve korktuğum acının şerrinden Allah’ın izzet ve kudretine sığınırım.

Rasûlullah(s.a.v)Efendimiz buyurdu ki:

”Bir hastayı ziyaret ettiğin zaman dua etmesi için ona rica et.Çünkü onun duası meleklerin duası gibidir.”

Bismilllâhi erkîke min külli şey’in yü’zike min şerri külli nefsin ev aynin ev hâsidin,Allâhu yeşfîke,bismillâhi erkîke.

Anlamı:Sana eziyet veren her şeyden,her kıskanç nefisten veya gözden Allah’ın ismiyle sana afiyet dilerim.Allah sana şifa versin.Allah’ın ismiyle sana afiyet dilerim . .

Peygamber Efendimiz hastalandığında hangi duaları okurdu?

Peygamberimizin hanımı Hz.

* “Ailesinden birisi hastalandığı zaman Resulullah (sav) Muavvizatı (Felak ve Nâs Sûrelerini) okuyarak onun üzerine üflerdi. Vefatıyla sonuçlanan hastalığa yakalandığında bu sureleri okuyup onun üzerine üflemeye ve kendi eliyle meshetmeye başladım. . .

7 ayetler nedir? 7 ayetin fazileti nedir?

Tevbe Suresi 51. Ayet. Kul len yusîbenâ illâ mâ keteballâhu lenâ, huve mevlânâ, ve alâllâhi felyetevekkelil mu’minûn(mu’minûne). …
Yûnus Suresi 107. Ayet. …
Hûd Suresi 6. Ayet. …
Hûd Suresi 56. Ayet. …
Ankebût Suresi 60. Ayet. …
Fâtır Suresi 2. Ayet. …
Zümer Suresi 38. Ayet.

Hasta duasi nasil yapilir?

Peygamber(sas), “Her kim eceli gelmemiş olan bir hastayı ziyaret eder de onun yanında iken yedi defa, “Büyük arşın Rabbi Yüce Allah”tan sana şifa vermesini dilerim.” diye dua ederse, Allah o hastaya afiyet ihsan eder.” ifadesiyle, duanın hastaya olan faydasına dikkat çekmiştir. . .

Etkili Şifalı Duaları Diğer kategoriden okuyabilirsiniz : https://dualari.com.tr/dualar/

Hadi Puan Ver
[Total: 2 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor