La Tahzen İnnallahe Meana AnlamıBugün ele alacağımız konu, kutsal kitabımız Kur’an-ı Kerim’de Tevbe suresinde yer alan ve Hz. Muhammed Peygamberimiz tarafından söylenen, müslümanların dilinden düşmeyen değerli bir cümle olan “La Tahzen İnnallahe Meana” cümlesidir. Peki, “La Tahzen İnnallahe Meana” ne anlama gelir? Bu cümlenin Arapça okunuşu ve Türkçe meali nedir?

La Tahzen İnnallahe Meana Anlamı

Kur’an-i Kerim’de geçen, Hz. Muhammed Peygaberimizin söylediği her kelamın, İslamda söylenen her cümlenin, tek bir kelimenin bile hikmeti, derin anlamı vardır. Bu cümlelerden biri de birçoğumuzun çok iyi bildiği, dilimizden düşmeyen, bizi karamsarlıktan ve umutsuzluktan kurtaran La Tahzen İnnallahe Meana cümlesidir.

La Tahzen İnnallahe Meana Arapça söylenen bir cümledir. Peki anlamı nedir? Türkçe La Tahzen İnnallahe Meana cümlesi ne anlama gelir?

La Tahzen İnnallahe Meana cümlesi, Türkçede gerçekten birçoğumuzun dilinden düşmeyen bir cümledir. La Tahzen İnnallahe Meana anlamı “Üzülme, Allah bizimle beraberdir!” demektir. La tahzen “üzülme”, İnnallahe Meana “Allah bizimle beraberdir” anlamını ifade eder.

La Tahzen İnnallahe Meana Ayeti

La Tahzen İnnallahe Meana cümlesi kutsal kitabımız Kur’an-i Kerim’in Tevbe suresinin  40. ayetinde de geçer. Medine’de hicretin dokuzuncu senesinde nazil olan Tevbe suresinin 40. ayetinde şöyle der:

“İllâ tensurûhu fekad nasarahu(A)llâhu iż aharacehu-lleżîne keferû śâniye-śneyni iż humâ fî-lġâri iż yekûlu lisâhibihi lâ tahzen inna(A)llâhe me’anâ(s) feenzela(A)llâhu sekînetehu ‘aleyhi veeyyedehu bicunûdin lem teravhâ vece’ale kelimete-lleżîne keferû-ssuflâ(k) vekelimetu(A)llâhi hiye-l’ulyâ(k) va(A)llâhu ‘azîzun hakim(un)”.

Türkçe Meali

“Eğer o Peygamber`e yardım etmezseniz, iyi bilin ki, Allah ona vaktiyle yardım ettiği gibi yine edecektir: Hani kafirler onu Mekke`den çıkardıklarında, ikinin ikincisi olarak mağarada iken arkadaşına: “Üzülme, Allah bizimle beraberdir!” diyordu. İşte o zaman Allah ona yardım etti, üzerine huzur veren emniyet ve rahmetini indirdi, onu göremediğiniz ordularla destekledi. Kafirlerin batıl inanç ve davalarını alçalttı. Allah`ın davası, ise zaten her zaman yücedir. Çünkü Allah, kudreti daima üstün gelen, her işi ve hükmü hikmetli ve sağlam olandır”.

Kur’an-i Kerim’de de geçen La Tahzen İnnallahe Meana ayeti Hz. Muhammed Peygamerimiz Sevr mağarasında zor durumdayken söyledikten sonra müslümanlar arasında zor durumlarda kelam, nasihat olarak kullanılmaya başlanmış, İslam tarihinde mühim olaylarda söylenen kıymetli ve anlamlı cümlelerden birine dönüşmüştür.

Hadi Puan Ver
[Total: 5 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor