Namaz sonrası yapılacak dualar Türkçe Ve ArapçaReklam

Allah’a şükranlarını ifade etmenin önemli bir yolu olarak kabul edilir. İslam geleneğinde, Peygamber Efendimiz’in de namaz sonrasında çeşitli dualar okuduğuna dair hadisler bulunmaktadır.

Selâmdan Sonra okunacak Dua

Sahabeden Abdullah ibn Mesûd, Peygamberimizin şu duayı üç defa okuyan kimsenin günahlarının bağışlanacağını söylediğini bildirmiştir: ِ

أَسْتَغْفِرُ اللهَ العَظِيمَ الَّذِي لَا إلهَ إلّا هُوَ الْحَيُّ الْقَيُّومُ وَأَتُوبُ إلَيْهِ

okunuşu: “Esteğfirullâhe’l-āzîmellezî lâ ilâhe illâ hüvel-hayyül-kayyûmü ve etûbü ileyhi.”

Anlamı: “Ulu Allah’tan bağışlanmamı dilerim ki O’ndan başka ilâh yoktur. O, diridir ve kayyumdur. O’na tövbe ederim.” (Hâkim, Dua, I, 511)

Selâmdan sonra bu duayı üç defa okuyan kimse her gün günahlarına tövbe etmiş olur. Bu duadan sonra,

اَللَّهُمَّ أَنْتَ السَّلَامُ وَمِنْكَ السَّلَامُ تَبَارَكْتَ يَا ذَا الْجَلَالِ وَالْإكْرَامِ

 okunuşu: “Allahümme ente’s-selâmü ve minke’sselâmü tebârekte yâ ze’l-celâli ve’l-ikrâm.”

Anlamı: “Allah’ım! Sen selâmsın. Selamet de sendendir. Ey celâl ve ikrâm sâhibi! Sen münezzehsin, sen yücesin” duasını okumuştur. (Müslim, Mesâcid, 135; Tirmizî, Salât,  224; Ebû Dâvud, Salât, 360 )

Farzın sonunda bu duadan sonra Peygamberimize salât ve selâm getirilir (Allâhümme salli alâ Muhammed denilir).

Sonra tesbihâtta bulunulur, e’ûzü besmele çekilir ve ayete’l-kürsî (Bakara sûresinin 255. ayeti) okunur.

2. Tesbihât

Otuz üç defa سُبْـحَانَ اللهِ “Sübhânellah (Allah’ı noksan sıfatlardan tenzih ederim)”,

Otuz üç defa الْحَمْدُ للّهِ  “Elhamdülillâh (her türlü övgü Allah’a mahsustur)”,

Otuz üç defa اللَّهُ أَكْبَرُ “Allâhü ekber (Allah, en büyüktür)” denir.

Sonra; لَا إلَهَ إلَّا اللَّهُ وَحْدَهُ لَا شَرِيكَ لَهُ، لَهُ الْمُلْكُ، وَلَهُ الْحَمْدُ، وَهُوَ عَلَى كُلِّ شَيْءٍ قَدِيرٌ

okunuşu:

“Lâ ilâhe illâllâhü vahdehû lâ şerîke leh. Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü ve hüve ‘alâ külli şey’in kadîr.” Anlamı: “Allah’tan başka ilâh yoktur, sadece O vardır. O’nun ortağı yoktur. Mülk O’nundur, her türlü övgü O’na mahsustur, O her şeye gücü yetendir” duası okunur.

Ebu Hüreyre (ra), Hz. Peygamberin(sas) şöyle buyurduğunu nakletmiştir:

“Kim her namazdan sonra otuz üç defa sübhânellah, otuz üç defa  elhamdülillah, otuz üç defa da  Allahu ekber, der –Bu doksan dokuz eder- ve; “Lâ ilâhe illallâhu vahdehû lâ şerîke leh. Lehü’l-mülkü ve lehü’l-hamdü ve hüve ‘alâ külli şey’in kadîr; (Allah’tan başka ilâh yoktur; birdir, ortağı yoktur. Mülk de O’nundur, hamd de O’nundur. O, her şeye kadirdir) derse; günahları denizin köpüğü kadar da olsa affolunur.” (Müslim, Mesâcid, 146)

Sahabenin fakirleri Hz. Peygambere gelerek; “Varlık sahipleri yüksek dereceleri ebedî / ölümsüz cenneti alıp gittiler; zira hem bizim gibi namaz kılıyor ve oruç tutuyorlar, hem de fazla malları ile hac ve umre yapıyorlar, cihad edip sadaka veriyorlar” dediler.

Resûlullah; “Size bir şey öğreteyim mi? Onu yaptığınız takdirde sizi geçenlere yetişir ve sizden sonrakileri geride bırakırsınız, sizin yaptığınızın aynısını yapmadıkça sizden faziletli olamazlar” buyurdu.

Onlar da “Evet Ey Allah’ın Resûlü” deyince; “Her namazın arkasından otuz üç defa  sübhânellah; otuz üç defa   elhamdülillah; otuz üç defa da Allahu ekber, dersiniz” buyurdu. (Müslim, Mesâcid, 142) Resûlullah (sas) şöyle buyurmuştur:  

 “İnsanı koruyan öyle kelimeler vardır ki, her farz namazdan sonra onları söyleyenler yahut onları yapanlar, elleri boş dönmezler: Otuz üç defa sübhânallah, otuz üç defa elhamdülillah, otuz dört defa da Allahu ekber.” (Müslim, Mesâcid, 144)

Namaz bittikten sonra bir Müslüman, gönlünden geçirdiği şekilde dilek ve temennilerini yüce Allah’a iletebilir,  bu bir duadır. Bu duada gönül, samimiyet ve ihlas önemlidir. Bazen kelimelere dökülmediği hâlde, gözyaşları ile bezenmiş dualar daha da bir anlam ifade eder. Riyadan uzak, hürmet ve vakarla yüce Allah’a yalvarma, duanın kabulü için önde gelen şartlardır. Namazlardan sonra Hz. Peygamberden bazı dua örnekleri nakledilir. Bunların dışında da bir mü’min istediği biçimde Allah’a duada bulunabilir. Ancak örnek olması açısından Hz. Peygamberden bazı dua metinleri nakledeceğiz. Peygamberimizden belirli zamanlarda yaptığı nakledilen bu dualar her namazın sonunda yapılabilir.

Namaz Sonrasında Hangi Dualar Okunur?

Namaz sonrası okunan dualar, genellikle kişinin içinde bulunduğu duygu durumuna ve kişisel tercihlere bağlı olarak değişebilir. Örneğin, “Subhânallâh” (Allah’ı tenzih ederim), “Elhamdulillâh” (Hamd olsun Allah’a) ve “Allâhû Ekber” (Allah en büyüktür) gibi tesbihatlar, namaz sonrası sıkça kullanılan dualardır.

Namaz Sonrası Nasıl Dua Etmeliyiz?

Namaz sonrasında dua etmek, kişinin içtenlikle Allah’a yönelmesini ve O’na dua etmesini içerir. Bu duanın içeriği, şükran ifadeleri, istekler ve günahlardan af dilemeleri içerebilir. Ayrıca, Peygamberimiz’in sünnetine uygun olarak, tesbihat ve salavatlar da eklenerek duanın zenginleştirilmesi önerilir.

Peygamber Efendimiz Namazdan Sonra Nasıl Dua Ederdi?

Peygamber Efendimiz, namaz sonrasında çeşitli dualar okurdu. Bunlar arasında, “Astaghfirullah” (Allah’tan bağışlanma dilerim) ve “Allahumma antas-salâm wa minkas-salâm, tabârakta yâ zel-celâli vel-ikrâm” (Ey Allahım, Sen selâmsın, selâmet Senden gelir, Ey Celâl ve İkrâm sahibi Mübarek Rabbimiz) gibi dualar bulunurdu.

Namaz Sonrasında Ne Söylenir?

Namaz sonrasında söylenecek sözler, kişinin içinde bulunduğu anın derinliğine ve duygusal durumuna bağlı olarak değişebilir. Ancak, genel olarak tesbihat, salavatlar, dua ve Allah’a hamd sözleri bu anlarda sıkça kullanılır. Önemli olan, bu sözleri samimiyetle ve gönülden söylemektir.

Namaz sonrası dualar kişinin manevi bağını güçlendiren ve Allah’a yaklaşmasına yardımcı olan önemli bir ibadet pratiklerinden biridir

Hadi Puan Ver
[Total: 4 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor