Nihat Hatipoğlu Hamileyken Okunacak DualarReklam

Son dönemlerde, hamilelik sırasında okunacak dualar hakkında Nihat Hatipoğlu’na dair birçok arama yapılıyor. Bu durumun en büyük nedeni, Nihat Hatipoğlu’nun bu konuda dualar okumasıyla ilgilidir. Peki, bu tür durumlarda hangi dualar okunmalıdır?

Nihat Hatipoğlu’nun bu tür durumlarda okuduğu dualar hangileridir?

Tüm bunlara daha yakından bakalım. Hamilelik, bir kadının hayatındaki özel bir dönemdir ve birçok kadın bu dönemde dua ederek huzur bulur. Dualar, anne adayına huzur ve rahatlık getirebileceği gibi, anne adayı ile henüz doğmamış çocuk arasındaki bağı güçlendirmeye de yardımcı olabilir.

Hamilelik sürecinde, sadece doğacak bebekler için okunacak koruma ve sağlık duası değil, kendiniz için de dua etmek önemlidir. Hamilelikle birlikte gelen fiziksel ve duygusal değişikliklerle başa çıkmak, güç ve cesaret bulmak, vücudunuzdaki ve yaşamınızdaki değişikliklere uyum sağlamak için sabır ve anlayış dilemek için dua edebilirsiniz. Hamilelikte bebeğin sağlıklı olması için okunacak dualar önerilerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

70 bin “Subhanellahi ve bihamdihi” okunursa çocuk salih olmaktadır, ilk dört ay içinde okunması tavsiye edilir.

Evladın Hayırlı Olması için dua arıyorsanız her gün Enbiya suresi okunmaktadır.

Hayırlı bir evlat olması için günde 1 defa Yasin-i şerif okunması yararlı olmaktadır.

Ailesine hayırlı bir evlat olması için Günlük olarak 1 defa Meryem, İbrahim ve Al-i İmran suresi okunmaktadır.

Tesbihat yapmak istiyorsanız 70 bin kelime-i tevhid okumak önemlidir.

hamile kadın çocuk

Hamileyken Okunacak Dualar ve Sureler

Anne olmak, insanın yaşayabileceği en güzel durumdur. Fakat herkes hayırlı bir evlat dünyaya getirmek ister. Hayırlı, ülkeye katkı sağlayan ve dinine bağlı bir çocuğa sahip olmak çok önemlidir. Bu sebeple Hamileyken Okunacak Dualar ve Sureler gibi birçok seçenek bulunmaktadır. Eğer hamileyseniz, bu duaları düzenli olarak okumanız çocuğunuz için oldukça faydalı olacaktır. İşte size önerilen dualardan bazıları: .

Sağlıklı olması için Ayetül Kürsi
Hayırlı evlat olması için Saffat Suresi 100. Ayet
Hamilelik sırasında iken Araf suresinin 189. Ayeti

Yukarıdaki belirttiğimiz dualar hamilelikte düzenli şekillerde okunması gerekilmektedir.

Hamilelik Esnasında Çocuk İçin Okunacak

Dua Kategorimizde günün Duası ” Hamilelik Esnasında Çocuk İçin Okunacak “ Türkçesi ve Arapçası ile aşağıdadır, Allah dualar ınızı kabul etsin.

1- 70 bin “Subhanellahi ve bihamdihi okunursa çocuk salih olur, ilk dört ay içinde okunması evladır.

2- Araf Suresinin 189. ayeti kerimesi her farz namazdan sonra okunursa doğacak çocuğun fiziki yapısı düzgün olur.

3- Hamile kadın Arabi ayların ilk günlerinde A’la Suresini (87.sure) yazıp üzerinde taşırsa çocuğu zeki ve gürbüz olur .

4- Hamilelik boyunca her gün bir cüz Kuran okunur, böylece hamilelik süresince dokuz hatim tamamlanır.

5-Doğacak çocuğun Peygamber ahlaklı olması için her gün bir defa Enbiya Suresi okunur, buna imkan bulamayan en az 70 tane okumaya gayret eder, bu sayıya ilk dört ay içinde ulaşmak evladır.

6-Doğacak çocuğun “Lokman sözlü, Yusuf yüzlü” olması için her gün bu sureler birar tane okunur. (İmkanı olmayan okuyabildiği kadar-tek sayı)

7- Çocuğun hayırlı olması niyetiyle her gün bir tane Yasin Suresi okunur.

8- Ahlakın güzel olması için 70 insan suresi okunur.

9-Ali İmran Suresi 35. ayette geçen “Rabbi” den itibaren ayetin sonuna kadar dua kısmı 9 ay boyunca okunur.

10- İbrahim Suresi çok okunursa çocuk yumuşak huylu olur.

11- Her gün bir defa Meryem Suresi okunur.

12- Çocuğu şeytanın zararından korumak için Al-i İmran Suresi Okunur.

13- Çocuğun azalarının tam olması niyetiyle her gün 2 rekat namaz kılınır.

14- Fatıma Validemiz gibi doğumun kolay olması için her gün bir Fatiha Fatıma Annemize hediye edilir.

15- 70 bin kelime-i tevhid okunur.

Kaynak: Her Anneye Lazım Dua ve Bilgi Hazinesi, E. Muratoğlu, Muallim Neşriyat, 2012

Çocuğun hayırlı bir evlat olması için anne istediği gibi bolca dua edip Kur’an-ı Kerim okuyabilir. Ancak hamileyken dil ile yapılan dualarla birlikte lisan-ı hal (hal dili) ile de yapılan dualar, çocuğun hayırlı bir evlat olmasında büyük rol oynar. Annenin hamileyken ya da hamilelikten önce ve sonra yaptığı davranışlar çocuğun ruh ve beden sağlığına olumlu ya da olumsuz olarak akseder. Çocuğunun hayırlı bir evlat olmasını isteyen bir anne öncelikle kendi davranışlarını Allah’ın istediği tarza çevirmelidir. Hamilelik esnasında ve hamilelikten önce ve sonraki tüm davranışların çocuğun hayatına müsbet ya da menfi tesirlerinin olacağı unutulmamalıdır.

Hamileyken İnşikak suresi çok okunmalıdır

Kolay doğum yapmanın (ve diğer işleri de kolaylaştırmanın) bir güzel yolu İnşikak suresini çok okumaktır. (Mecmuatül Ahzab, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi)

Doğum yaklaşınca Ayetül Kürsi, Araf Suresinin elli dördüncü ayeti ve Felak-Nas Sureleri okunmalıdır

Peygamberimiz (asm), kızı Hz. Fatıma’nın (ra) doğum sancısı başladığında Ümmü Seleme ile Zeynep binti Cahş’a, Fatıma’nın yanına gitmelerini ve Ayetü’l-Kürsi’yi, A’râf sûresinin elli dördüncü ayetini ve Muavvizeteyni (Felâk-Nâs sûrelerini) okumalarını söylemiştir. (İbn Sünnî, s.232, No: 625)

Hamilelik döneminde el-Musavvir zikri çokça çekilmelidir

Hamile bayanlar ellerini bebeğin üzerine koyarak el-Musavvir (cc) zikrine devam ederlerse inşallah bu doğacak çocuk da bu esma-i İlahiye ile güzel ve sağlıklı olur. (Mecmuatül Ahzab, Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevi). .

Yasin-i Şerif birçok hayırlı kapının açılması için bir tılsımdır

Kırk bir Yasin-i Şerif okumak konusunda da âlimler “birçok hayırlı kapının açılması için bir tılsımdır” demişlerdir.

Hz. Enes (ra) anlatıyor: “Hz. Peygamber (asm) buyurdu ki: “Her şeyin bir kalbi vardır. Kur’ân’ın kalbi de Yâ-Sîn’dir. Kim bu sureyi okursa, Cenab-ı Hakk, bu okuması sebebiyle kendisine, Kur’ân-ı Kerim’i -Yâ-Sîn hariç- on kere okumuş sevabını verir.” (Tirmizî, Sevâbu’l-Kur’ân 7, (2889)

hamile kadın için dualar , zikir ve esmalar

Kadın hamilelik döneminde yeme ve içmesine dikkat etmelidir

Bir kadında, hamile kaldığı emaresi belirdiği zaman yemesine içmesine dikkat etmelidir. Bilhassa, haram ve şüpheli şeylerden sakınmalıdır.

Daha uygunu, zifaf gecesi ve daha sonrası erkek kadın yemelerine ve içmelerine dikkat etmelidir. Tâ ki: Kendisi, kadını, kendilerinden olacak çocuk; dünyada şeytandan, âhirette ise cehennem azâbından korunurlar. (Gunyet’üt Tâlibin)

Çocuğun üstün ve güzel olması için; 

Sefercel,(ayva) kalbe cila, zekâ ve korkağa cesaret vermede bedelsizdir. Onu pilav ile yiyen hamilenin çocuğu üstün ve güzeldir. (Marifetnâme)

Doğacak çocuğun zeki ve gürbüz olması için; 

Âla suresini Cuma günü yazıp üzerinde taşıyan kişi her türlü felakete karşı kendisini himaye altına almış olur. Bu sure hamile kadın için yazılır. Bu yazım işi ayın ilk günlerinde gerçekleştirilse doğacak çocuk zeki ve gürbüz olur. (Arif Pamuk)

9 ay boyunca devamlı yapabileceğiniz genel tavsiyeler:

1-Hep abdestli olmaya çalışmak. Özellikle yemek yerken özen gösterilmeli.

2- Hamilelik esnasında düzenli beslenmek ve temizliğe önem vermek.

3-Bütün günahlardan korunmak.

4-Müstehap olan şeyleri yapmaya dikkat etmek.

5-Sinirlenmeyip, huzurlu ve sakin olmak.

6-Kuran dinlemeye ve okumaya çalışmak.

7-Hamilelik boyunca -1 kere de olsa- Kuran-ı Kerim hatmi yapmak.

8-Hususen namazlardan sonra tevbe – istiğfar getirmek.

Bismillahirrahmanirrahim –  بِسْــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم Ya Rabbi ! Bize dünya ve ahiret saadeti nasip eyle ! Amin. Ya Rabbi! Fayda vermeyen ilimden ürpermeyen kalpten, kabul olmayan duadan ve namazlardan muhafaza eyle! Amin Ya Rabbi! Senin sevgini, seni sevenlerin sevgisini, senin sevgine ulaştıracak ameli bana nasip eyle! Amin. Ya Rabbi! Hastalıktan, kötü yaşlılıktan, korkaklıktan, kabir azabından, cehennem azabından bizi koru! Amin. Ya Erhamerrahimin! Hayatın ve ölümün fitnesinden sana sığınırım. Fakirliğin fitnesinden sana sığınırım. Cehennemin ve kabir azabının fitnesinden sana sığınırım. Ya Rabbi! Senden herşeyin hayırlısını istiyorum. Bizi hidayetinden ayırma! Hayırlı Rızk, helalinden ve bol rızk kazanmayı nasip eyle. Korktuklarımızdan emin umduklarımıza nail eyle! Amin. Hastalara şifa, dertlilere deva, borçlu kullarına eda nasip eyle. Ölmüşlerimizin ruhu için, dualarımızın kabul olması için, Allah Rızası için, El Fatiha..

hayırlı evlat için doğum öncesi dualar

Bismillahirrahmanirrahim              بِسْــــــــــــــــــمِ اﷲِالرَّحْمَنِ اارَّحِيم Ömrümüzün son gecesi, kabrimizin ilk gecesi onsekizbin alametten kurtar bizi Aliyül Ala Kerimül Mevla. Daima hakka çok şükür elhamdürillah, diyelim. “Eşhedu En La İlahe İllallah.

Hamileler İçin A’Raf Suresi 54. Ayet Bismillahirrahmanirrahîm İnne rabbekumullâhullezî halakas semâvâti vel arda fî sitteti eyyâmin summestevâ alâl arşı, yugşîl leylen nehâre yatlubuhu hasîsen veş şemse vel kamere ven nucûme musahharâtin bi emrihi, e lâ lehul halku vel emr(emru), tebârakallâhu rabbulâlemîn(âlemîne).

Hamileler İçin A’Raf Suresi 54. Ayet Anlamı Bismillahirrahmanirrahîm Semaları ve arzı altı günde yaratan, muhakkak ki sizin Rabbiniz Allah’tır. Sonra arşa istiva etti. Gündüz, onu süratle talep eden (takip eden) gece ile örtülür. Ve güneş ve ay ve yıldızlar O’nun emrine musahhardır (boyun eğmişlerdir). Yaratma ve emir O’nun değil mi? Âlemlerin Rabbi mübarektir, şanı yücedir. Ayrıca Hamile BayanlarEl-Musavvir zikrini bolca çekmelidirler. Rahatlayıp huzura ereceklerdir.

Hadi Puan Ver
[Total: 3 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor