Şafii mezhebine göre namazın kılınışı Nasıl Kılınır ?namaz kılacak yerin temizliği, beden ve elbise temizliği ile setr-i avret gibi şartları yerine getirdikten sonra usulüne uygun bir şekilde abdest alır. Namaz vakti geldiğinde ezan okunup kamet getirildikten sonra kıbleye yönelip kalbiyle niyet eder ve başlangıç tekbiri olan iftitah veya tahrim tekbirini Allahü Ekber diyerek alarak namaza başlar. . .

ibadetleri farklı yollarla yerine getirir. Şafi mezhebi de bu çerçevede özel bir ibadet anlayışına sahiptir. Şafi mezhebine göre namazın nasıl kılınacağına dair ayrıntılara birlikte göz atalım.

Şafi Mezhebine Göre Namaz Kaç Rekât?

Şafi mezhebine göre, günde beş vakit namaz kılınır ve her bir namazın rekât sayısı belirlidir. Şafilerde öğle, ikindi, akşam ve vitir namazları 4 rekât olarak kılınırken, sabah namazı ise 2 rekât olarak kılınır.

Tekbir alırken ellerini omuz (Hanefi mezhebine göre ise kulak) hizasına kadar kaldırır.

Sonra ellerini, sağ eliyle sol elinin bileğini tutarak göğüs (Hanefi mezhebine göre ise göbek) altında ve biraz da sol tarafa doğru gelecek şekilde bağlar.

Ellerini bağlayınca,

وَجَّهْتُ وَجْهِيَ لِلَّذِي فَطَرَ السَّمَوَاتِ وَالْأَرْضَ حَنِيفًا مُسْلِمًا وَمَا أَنَا مِنَ الْمُشْرِكِينَ، إِنَّ صَلاَتِي وَنُسُكِي وَمَحْيَايَ وَمَمَاتِي للهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ لَا شَرِيكَ لَهُ، وَبِذَلِكَ أُمِرْتُ وَأَنَا مِنَ الْمُسْلِمِينَ

duasını okur.

Hadi Puan Ver
[Total: 3 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor