Sakinleştirici duaSakinleştirici dua, insanların zihnini ve ruhunu sakinleştirmek, stresi azaltmak ve huzura kavuşmak için okunan dualardır. Günlük yaşantımızda pek çok sebeple sinirlerimiz bozulabilir, heyecanlanabilir veya iç sıkıntısı yaşayabiliriz. Bu gibi durumlarda sakin olmak ve huzura erişmek için dua etmek önemlidir. İşte sakinleştirici ve huzura kavuşmak için okuyabileceğiniz bazı sakinleştirici dualar:

1. “Hasbünallahü ve ni’mel vekil.”
Bu dua, “Allah bize yeter, O ne güzel vekildir” anlamına gelir. İnsanları sakinleştirmek, iç sıkıntısını hafifletmek ve güvende hissetmelerini sağlamak için okunabilir.

2. “La Havle Vela Kuvvete İlla Billah.”
Bu dua ise “Allah’tan başka güç ve kuvvet yoktur” anlamına gelir. Özellikle öfke anlarında veya stresli durumlarda bu duayı okuyarak sakinleşebilirsiniz. İçinizdeki olumsuz enerjiyi atmanıza yardımcı olur.

3. “Estağfirullah el-Azim Ellezi La İlahe İlla Huvel Hayyel Kayyum ve Etubü İleyh.”
Bu dua ise “Yüce Allah’tan beni bağışlamasını diliyorum, çünkü O’ndan başka ilah yoktur, O hayat sahibidir, kendi kendine yeten ve O’na yönelirim” anlamına gelir. İç sıkıntısı, stres veya huzursuzluk anlarında bu duayı okuyarak rahatlama bulabilirsiniz.

4. “Bismillahirrahmanirrahim.”
Dua, “Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla” anlamına gelir. Heyecanlı veya öfkeli anlarınızda bu dua okunabilir. Sizi sakinleştirir ve durumu daha anlayışlı bir şekilde ele almanızı sağlar.

Evdeki sıkıntıları, iç sıkıntısını veya nazarı giderebilmek için ise aşağıdaki dua okunabilir:

1. “Eselükemullahü vel’dini vel hazbü vel afiyye.”
Bu dua, “Allah’tan yardım, dindarlık, takva, afyette olmak için sana yalvarıyorum” anlamına gelir. Evdeki sıkıntıları, nazarı veya iç sıkıntısını gidermek için bu duayı okuyabilirsiniz.

Bir gün Peygamber Efendimiz’in yanında oturuyordum. İki kişi birbirine hakaret ettiler. Bunlardan birinin yüzü öfkeden kıpkırmızı oldu, boyun damarları şişti ve dışarı fırladı. Bunu gören Efendimiz (SAV) şöyle buyurdu: “Ben bir söz biliyorum, eğer bu kişi onu söylerse, üzerindeki bu kızgınlık hâli geçer. Eğer o:

‘Euzübillahimineşşeytanirracim’ أَعُوذُ بِاللّٰهِ مِنَ الشَّيْطَانِ الرَّج۪يمِ (İlâhî rahmetten kovulmuş şeytandan Allâh’a sığınırım) derse, üzerindeki bu hâl kaybolur.” (Buhârî, Müslim, Ebû Dâvûd).

Sevgili Peygamber Efendimiz’in (SAV) Ümmü Seleme annemize öğrettiği, “Ey Nebî olan Muhammed’in Rabbi Allahım! Günahlarımı bağışla ve kalbimin öfkesini gider” (İbn-i Hanbel) duası da gazap ateşinden kurtulmanın yollarındandır.

Öfke anında okunması tavsiye edilen dualardan birisi de Allahümmagfir li-zenbî ve ezhib gayza kalbî ve ecirnî mineşşeytân zikridir.

Duanın anlamı ise: Ya Rabbi, günahımı affeyle. Beni kalbimdeki öfkeden ve şeytanın vesvesesinden kurtar demektir.

Sakinleştirici dualar, İslam dininde önemli bir yere sahiptir. Allah‘a olan inancınız ve güveninizle birlikte bu duaları okuyarak huzura, sakinliğe ve rahatlamaya erişebilirsiniz.

Hadi Puan Ver
[Total: 1 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor