Salâvat Getirmenin Önemi Nedir ?- Salavat Getirmenin MucizeleriSalâvat, İslam kültüründe önemli bir ibadet ve manevi bir davranış olarak kabul edilir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’e (s.a.v) selam ve salât göndermek, Müslümanlar için hem bir ibadet hem de manevi bir bağ oluşturur. Bu makalede, Salâvat getirmenin önemi, bu ibadetin mucizeleri ve getirildiğinde ortaya çıkan etkiler üzerinde odaklanacağız.

Salâvat Getirmenin Önemi

1. Allah’ın Rahmetini Çekmek:

Salâvat getirmek, Allah’ın sevgisi ve rahmetini üzerimize çekmenin bir yoludur. Peygamberimize salât ve selam göndermek, Allah’ın kullarına olan merhametini artırır.

2. Peygamberimize Saygı ve Muhabbet:

Salâvat, Peygamber Efendimiz’e duyulan sevgi ve saygının bir ifadesidir. Ona selam göndermek, Müslümanların kalplerindeki muhabbeti pekiştirir.

3. İlahi İrfan ve Bilinçlenme:

Salâvat, Müslümanları Allah’a ve peygamberine yaklaştırarak ilahi irfanın ve bilinçlenmenin bir aracıdır. Bu ibadet, manevi bir uyanışa yol açar.

Salâvat Getirmenin Mucizeleri

1. Duaların Kabulü:

Salâvat, yapılan duaların kabul edilmesine vesile olabilir. Salâvatla yapılan duaların, Allah’ın rahmetine daha yakın olduğuna inanılır.

2. Ruhani Huzur ve Mutluluk:

Salâvat getirmek, kişiye ruhani bir huzur ve mutluluk kazandırabilir. Kalbinde bu güzel ibadeti sürekli hisseden kişi, içsel bir dinginlik elde eder.

3. Meleklerin Dua Etmeleri:

Salâvat getiren bir Müslümanın etrafında meleklerin bulunduğuna inanılır. Melekler, bu güzel davranışı gören kişinin için Allah’a dua ederler.

Salâvat Getirmek Ne Anlama Gelir?

Salâvat getirmek, Peygamber Efendimiz’e selam ve salât göndermek anlamına gelir. Bu, Allah’ın sevgili kulu için yapılan bir dua ve övgüdür. Salâvat getirmek, aynı zamanda Müslümanlar arasında bir birlik ve beraberlik duygusu oluşturur.

Sonuç olarak, Salâvat getirmenin önemi büyük ve bu ibadetin çeşitli mucizeleri olduğuna inanılır. Salâvat, bir Müslüman için hem manevi bir yükselişin hem de Allah’a olan derin bağlılığın bir ifadesidir. Bu ibadet, içsel bir huzur ve Allah’a yaklaşma arzusuyla dolu olan Müslümanların günlük yaşantılarında önemli bir yer tutar. .

Salâvatın Önemi Nedir ?

Efendimiz (s.a.v.) buyurdu:
— Bana en yakin olanlar, üzerime en çok salâvat getirenler olacaktır.
— Üzerime salâvat getirirseniz Allah da (c.c) sizin üzerinize salâvat getirir.
— Bana salâvat getirin. Nerede olursanız olun salâvatınız bana ulaşır.
— Allah Teala (C.C) buyurdu: “Bir defa salâvat getirene Ben ve meleklerim on defa salâvat getiririz.”
— Cuma günü ve geceleri üzerime (100) defa salâvat getirenin Allah Teala (c.c) otuzu dünyaya, yetmişi ahirete ait olmak üzere yüz hacetini kabul eder.
— Dua ile sema arasında bir engel vardır. Üzerime salâvat getirilince engel açılır, dua yerine ulaşır.
— Sünnetimi ihya eden, üzerime salâvat getiren, darda kalanlara yardımda bulunanlar kıyamet gününde arşın gölgesinde olacaklardır.
— Sırat üzerinde kalmış, hurma yaprağı gibi tirtir titreyen bir adam gördüm. O anda üzerime getirdiği salâvat-i serife gelip o durumdan onu kurtardı.
— Dün gece acayip bir şey gördüm. Adamın biri Sırat üzerinde düşüp kalkıyordu. O anda üzerime getirdiği salâvat geldi. Elinden tuttuğu gibi Sırat’tan geçirdi.
— Meclislerinizi salâvat ile süsleyiniz.
— Kıyamet günü büyük ecir almak isteyen, üzerime salâvat getirsin.
— Cuma günü üzerime (80) kere salâvat getirenin seksen senelik günahı affolunur.
— Üzerime salâvat getirilmeden yapılan hiçbir dua kabul olunmaz.
– Karşılasan iki mu ‘min salavat getirerek musafaha ederlerse, geçmiş ve gelecek günahları bağışlanır.

— Üzerime (100) defa salâvat getirene, Allah (c.c.) bin defa rahmet nazari ile bakar. İştiyakla daha fazla getiren için kıyamet gününde şefaat ve şahitlik ederim.
— Üzerime bir günde (1000) defa salâvat getiren kimseye cennetteki makamı gösterilmedikçe ölmez.

— Cuma günü üzerime (100) defa salâvat-i şerife getiren kimse kıyamette öyle bir nur ile gelecek ki, eğer o nur bütün mahşer ehline taksim edilse hepsine yeterdi.

— Ömrünü bos yere heba eden kişinin kaybettiği zamanı telafi etmesi için salâvat-i şerife ile meşgul olmalıdır. Eğer bütün Ömrünü ibadetle geçirmiş olsan sonra bir defa salâvat-i şerife getirsen, getirdiğin salâvat bütün ibadetlerinden daha ağır gelirdi. Çünkü sen kendi gücün nispetinde salâvat getirmektesin.
Allah Teala da (C.C) Rububiyyeti hesabıyla senin bir salâvatına karşılık sana on salâvat getirmektedir. Yani Allah Teala(C.C) sana on defa rahmet nazarıyla bakmaktadır.
Allah Teala’nin (C.C) kuluna nazar-i rahmeti; insin, cinnin ibadetinden daha hayırlıdır. Çünkü Allah(C.C) bir kuluna rahmeti ile nazar edince o kul azaba duçar olmaz.

— Allah Teala(C.C), perşembe günü ikindi vakti, melekleri salâvat-i şerife getirenlerin ismini yazmak için yeryüzüne gönderir. Cuma günü ve gecesi salâvat getirmeyi ihmal etmemelidir.”

Hadi Puan Ver
[Total: 2 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor