Sigarayı Bırakma DuasıReklam

Sigara günümüzde birçok kişi tarafından kullanılan ve önemli bir sorun haline gelen bağımlılık yapıcı bir maddedir. Bu nedenle sigarayı bırakmak isteyen kişiler manevi anlamda zihinlerini sigarayı bırakmaya yönlendirmek isterler. Sigarayı bırakabilmek için de dualara başvuran kişiler oldukça fazladır. Sigarayı bırakmak isteyen kişiler Allah‘ın da yardımı ve sigarayı bırakma duaları ile bu isteklerini gerçekleştirebilirler.  İnsanların en büyük sorunları haline gelen bağımlılık yapıcı maddeler insan bedenine ve sağlığına önemli derecede zarar verir. Sigara insan bedenine zarar verdiği için dinimizde de kullanılması uygun olmayan bir maddedir. Bu nedenle sigarayı bırakma duaları ile kişinin hızlı bir şekilde sigaradan kurtulabilmesi mümkün olur. . . 

Canım sigara istediğinde ne yapmam lazım, sigarayı bırakmak istiyorum, sigara bırakma duaları

Sigara İçmek Neden Haram?

 • Nisa suresi ayet 27: Peygamber onlara iyiliği emreder, onları kötülükten men eder, onlara temiz şeyleri helal, pis şeyleri haram kılar.
 • Araf suresi ayet 127: Yiyin, için ama israf etmeyin; çünkü Allah (C. C.) israf edenleri sevmez.
 • Bakara suresi ayet 195: Kendi ellerinizle kendinizi tehlikeye atmayın.
 • Ebu Davut’tan rivayet edilen bir hadisi şerifte Resul-i Ekrem’in (S. A. V.) müftir ve müskir olan ne varsa hepsini yasakladığı bildirilmiştir. Müskir, içki gibi sarhoşluk veren her şeye denir. Müftir ise; içildiği zaman vücuda kırgınlık veren ve zayıf düşüren, kısacası vücuda zarar veren her şey anlamındadır. Günümüzde sigaranın bileşenlerinden anlaşıldığına göre resmen zehir ve katran ihtiva eden ve sağlığa çok zararı olan bir ürün olduğu için müftir grubuna girmektedir. Sigaranın meydana getirdiği sağlık sorunlarını saymakla bitiremeyiz. Bu nedenle üstte belirtilen hadis ve ayetlere göre sigara içmek haramdır.
 • Peygamber Efendimiz ağzı sarımsak soğan kokanın mescide gelmemesini istemişken ağızda daha ağır bir koku bulunduran sigara daima içildiği müddetçe Peygamber Efendimiz yaşasaydı hiç mescitte istemeyecekti.
 • Sigara üzerinde yapılan araştırmalara göre tespit edilen 3885 adet toksin madde mevcuttur

Sigarada Bulunan Toksinler

 • Taluen: Akü metali
 • Metanol: Füze yakıtı
 • Bütan: Tüp gazı
 • Arsenik: Fare zehiri
 • Radon: Radyason
 • DDT: Böcek ilacı
 • Karbon: Araba eksoz gazı
 • Aseton: Oje sökücü
 • Katran: Asfalt hammaddesi
 • Yüzlerce toksinden sadece birkaç tanesini burada yazdık.

Sigaraya Kimler Haram Diyor?

 • Prof. Dr. Cevat Akşit
 • Müftü İ. İpek
 • D. İ. B. Fetva Kurulu
 • Prof. Dr. Hayrettin Karaman
 • Yusuf El Kardavi
 • Yüzlerce Türk ve Arap alimlerinden haram olduğuna dair fetvalar var. Burada yer işgal etmemesi için sadece birkaç örnek gösterdik.
Sigarayı Bıraktırma Duası
Öncelikle sigarayı bırakmak için niyet halis olmalıdır. Yani gerçekten karar verip bırakmayı istemelidir.100 tevbe-i istiğfar okunur. Ardından yedi adet karanfil alınır ve her gün bir tanesine 19 defa Besmele okunduktan sonra ağızda çiğnenir. Buna üç hafta devam edilirse Allah’ın (C. C.) izniyle sigaradan kurtulunur. Bu günlerde her gün bir defa aşağıdaki sigarayı bıraktırma duası okunmalıdır.

 

Allahümme ya senede men la senede lehü veya zuhre men la zuhre lehü. Veya cami eşşettati veya ramiel amvati. İrhamni rahmeten tuğnini bihaan rahmeti men sivake. Allahümme la emlikü linefsi nefan vela darren vela mevten vela hayaten vela nüşuran. Allahümme vessili firma rezakteni ve barik lifirma ve hebteni. İnneke ala külli şeyin kadir vela tusallit aleyye bizünubi men la yerhamuni ya erhamerrahimiyn. Verzukni hayreddünya vel ahireti ya Rabbel alemin

 

İlahi in afevteni fela yenkusu fimülkike şeyen vein tuazzibnifela yezidufi sultanike şeyun inneke tecidu men yuazzibu gayri ve enela ecidu men yerhamuni gayrüke ferhamni ya rahimu ya rahimu ya rahimu. Birahmetike ya erhamerrahimiyn

 

İlahi enel abduz zelilül fakirül acizü ve enter rabbul azizül ganiyyül kadirü. Azzizni bi izzetike ve ağnini bifazlike ammen sivake ya rabbel alemiyn
Allahümmegfirli zünubi ve keffir anni hatieti vecalni min ibadikes salihine…

Sigarayı bırakma süreci, birçok kişi için oldukça zorlu bir deneyim olabilir. Sigara bağımlılığı, hem fiziksel hem de psikolojik olarak kişiyi etkileyebilir ve bu da bırakma sürecini daha da zor bir hale getirebilir. Ancak, birçok kişi için dua etmek, sigarayı bırakma yolculuğunda destek sağlayabilir. İşte sigarayı bırakmak için dua ile ilgili bilmeniz gereken bazı önemli detaylar:

Sigaradan kurtaran mucize dua, sigara bağımlılığıyla mücadele eden insanları desteklemek için çok etkili bir araçtır. Bu dua, Ayetel Kürsi ile yapılabilir. Ayetel Kürsi, Kur’an-ı Kerim’in en uzun ayetidir ve Allah’ın kudretini ve gücünü dile getirir. Bu dua, sigara bırakma konusunda Allah’a yönelik samimi bir niyetin ifadesi olarak kullanılabilir.

Sigarayı bırakmak için dua etmek için aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz:

1. İlk adım olarak, sigarayı bırakma niyetinizi Allah’a açıklayın. Bu niyetinizi samimi bir şekilde ifade edin ve Allah’tan yardım dileyin.

2. Sonra, Ayetel Kürsi duasını okuyun. Bu dua, sigarayı bırakma konusunda size güç ve cesaret verecektir. Ayetel Kürsi’yi her gün belirli bir süre boyunca okuyarak sigarayı bırakma sürecinizi destekleyebilirsiniz.

3. Diyanet’e göre, eşinizin veya sevdiklerinizin sigarayı bırakması için dua etmek de etkili olabilir. Onlar için dua etmek, onlara moral ve destek sağlayabilir.

4. Sigarayı bırakma sürecinde dua etmek için, suya okunan dua da bir seçenektir. Buna göre, içilecek bir bardak suyu okuyarak ardından içmek, sigarayı bırakma sürecinizi güçlendirebilir.

Sigarayı bırakma süreci herkes için farklı olabilir, ancak dua etmek, bu süreçte destekleyici bir rol oynayabilir. Sigarayı bırakma duasını düzenli olarak yapmak, içten bir niyetle sigarayı bırakma konusunda çabanızı destekleyecektir. Bu süreçte sabırlı olmak ve Allah’a güvenmek önemlidir. Sigara bağımlılığından kurtulmak mümkündür ve sigarayı bırakmak için dua etmek, bu süreci kolaylaştırabilir.

 

Hadi Puan Ver
[Total: 2 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor