Tesbih namazı nasıl KILINIRTesbih Namazı ile hakkında hangi ile başlayan soruları bu yazımızda ele aldık. Merak edilen tüm soruları makalemizde inceleyeceğiz. Bildiğiniz üzere bu namaz Efendimiz (s.a.v.)’in amcası Hz. Abbas (r.a.) belirttiği namazdır. Bir çok hadis kitabında karşımıza çıkmaktadır. Efendimiz (s.a.v.) bu namaz önem vermiştir. Çok nadir hadislerde bütün günahların affedileceğini biliyorken, bu namaz için Efendimiz (s.a.v.) : “… tüm günahları affolunur.” diye buyurmuştur. Hal böyle olunca bu namaza bağlamamız gerekmektedir. Bir müslümanın ömründe bir defa kılması gereken namaz diye belirtelim.

Tesbih namazı hangi durumlarda kılınır ?

Bu namazı şu durumlar için kılın dememiz yanlış olur. İnsan olduğumuzu ve sürekli günahlar içerisinde olduğumuzu düşünürsek bu namazı ekseriyetle kılmamız gerektiğini belirtebiliriz. Bu namaz kurtuluşumuz olacaktır. (biiznillah) O yüzden sürekli namaz kılsan da, ibadet etsen de insanoğlu günahtan kaçamaz. (peygamber hariç) Günümüzde peygamber olmadığına göre bu namaz sıkıca sarılmak ve bırakmamak gerekir. Zira her namaz sonrası günahların affolunacağını düşünürsek, tekrar günah işleyeceğimiz için namaza devam etmemiz makbul olacaktır.

Sürekli günahtan kasttımız, bu devirde kimse peygamber olmadığı için küçük de olsa büyük de olsa günah içerisindeyiz. Temizlenmek ve Allah’a ulaşmak için çok çalışmamız gerekiyor. Bu namaz Mevlamıza ulaşmak için fırsat olarak değerlendirmeliyiz.

Tesbih namazı hangi günahları siler ?

Efendimiz (s.a.v.) direk olarak şu veya bu günah şekliyle belirtmemiştir. Özellikle büyük günahları siler veya şu günahı siler dememiz yanlış bir tabir olacaktır. Fakat hadise daha yakından baktığımız da : “Günahların ilk ve sonu, eskisi yenisi, kasten sehven, küçük büyük, gizli açık bunların af olunmasını arzularsan her gün bir kere Tesbih Namazı kıl.”

Buradan da anlaşılacağı üzere Allah-u Tealanın bu namazı kılanların bütün günahlarını affedeceğini iki cihan güneşimiz Efendimiz (s.a.v.) Hadis-i Şerif’inde bahsetmiştir. Kısaca tüm günahları siler dememiz daha isabetli olacaktır.

Tesbih namazı hangi sureler ve dualar okunur ?

Namaz için burada yazdığımız makaleyi incelemenizi tavsiye ederiz. Makale de belirttiğimiz gibi namaz için özel bir süre yoktur. Fakat sıra itibariyle Kuran-ı Kerim’e riayet edilmesini eftal olduğunu şimdiden belirtelim. Fatiha süresinden sonra örnek;

  1. Rekat için Fatiha Süresi – Fil Süresi
  2. Rekat için Fatiha Suresi – Kâfirûn Süresi
  3. Rekat için Fatiha Suresi – İhlas Süresi
  4. Rekat için Fatiha Suresi – Nas Süresi

okunabilir. Dua ise kendine ait özel bir duası bulunmamaktadır. Allah’tan günahların bağışlanması ve bu namazın kabul olunmasını istenmesi gerekmektedir.

tesbih namazı

Tesbih namazı hangi günlerde ve saatte kılınır ?

Özellikle şu gün, saat diye belirten veya şartlandırılan bir saat zaman yoktur. Kerahet vakitleri haricinde tüm zamanlar kılınabilecek, ortalama yarım saat süren bir namaz olarak tariflendirilirim. Bu yüzden namazın saati ve vakit açısından bir sıkıntı yokken istenilen vakitte kılınabildiğini söyleyelim. Ek bilgi olarak gece kılınması durumda 4 rekatı direk yerine 2’şer 2’şer kılınmasını daha eftal olduğu söylenmektedir.

Tesbih namazı hangi vakitlerde kılınmaz ?

Yukarı bahsettiğimiz gibi vakit kavramına sadece kerahet vakitleri harici tüm zamanlarda kılınabilecek bir namazdır. Bu (kerahet) vakit içinse Diyanet İşleri Başkanlığı fetvası başta olmak üzere pek çok ilim kitabında yer almaktadır.

Son olarak Tesbih namazı hangi kandilde kılınır ?

Cevaplandırarak yazımızı bitirelim. Özel bir saatinin veya vaktin olmadığı belirtmiştik. Kandil günlerde toplu ibadetten ve feyizden dolayı kılınması daha isabetli olacaktır. Yani Regaip, Berat, Miraç Kandili ve Kadir Gecesi’nde kılınabilir.

Tesbih namazı evde nasıl kılınır ?

Evde tek başına kılınabilir mi ? Tek başında kılınmasında bir sakınca var mı ? Tüm detayları ile geniş kapsamlı bilgileri sizlerle paylaşıyoruz. Öncelikle bu namaz nafile namazlar arasındadır. O yüzden cemaatle kılınması mekruh olabilir. Bu sebeple tek başına kılınması daha makbuldur. Böylece evde kılınmasının daha eftal olduğu söylenmektedir.

Tesbih namazı cemaatle kılınır mı ?

Diyanet (fetva) kaynaklarına göre cemaat ile kılınmasından ziyade evde tek başında kılınmasının daha isabetli olacağı söylenmiştir. Nedeni ise Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’in tek başına kılınması gerektiğini belirttiği hadis ifadeleri yer almıştır. Peki, tesbih namazı 2 rekat kılınır mı ? 2 rekat ile olarak direk kılınmaz. Toplamda 4 rekat bir namazdır. 2’şer rekat şeklinde kılınabilir.

Nafile namazların cemaatle kılınmasının doğru olmasını Diyanet tarafından verilen fetva ile belirtmiştik. Ayrıntılı incelemek için yukarıda paylaştığımız bağlantı üzerinden detaylı inceleme yapabilirsiniz. İlk olarak bu namazı kılan müslümanlar, tüm günahlarda kurtulur. (Hadis-i Şerif) Efendimizin bizlere bırakmış olduğu güzel ahlakın yanında hadisleri de vardır.

Tesbih namazı her gün kılınır mı ? Her gün kılınması daha eftal olduğunu belirten Efendimiz (s.a.v) kılmayanlar için her hafta (Cuma) onuda gücü yetmeyenlerin için ise ay da bir kez, onunda gücü yetmeyen için sene de bir defa kılınması gerektiği ve son olarak yine gücü yetmeyenler için ömürde bir defa kılması gerektiğini belirtmiştir. Böylelikle gücü yeten müslümanların her gün kılınmasında bir sakınca yoktur.

Tesbih namazını cemaatle nasıl kılınır ?

İmamla birlikte tesbih namazı nasıl kılınır ? Cemaatle kılınmasını tarifini şu şekilde tarif edebiliriz. Tesbih namazı camide nasıl kılınır ? Öncelikle imam uymak gerekir. İlk aşamada niyet etmek gerekir. “Niyet ettim Allah rızasını için tesbih namazı kılmaya ve uydum imama” diyerek niyet almak gerekir. Daha sonra imama uyarak toplam da 4 rekat şeklinde kılınır. Peki tesbih namazı hangi camide nasıl kılınır ? Aslında cami şartı pek bulunmamaktadır. Şart olarak bulunmamaktadır.

Fakat cemaatle kılınmasının değil de, tek başına kılınması gerektiğini tüm ilim alimleri belirtmektedir. Bunun nedeni ise nafile namazların cemaatle değil de, tek başına kılınmasının daha makbul olduğu belirtilmiştir. (Hadis-i Şerif). .

Tesbih namazı duası kaç defa okunur ?

Yazımızda namaza dair güncel bilgileri sizlerle paylaşırken, merak ettiğiniz bir noktaya değineceğiz. İlk olarak namaz içerisinde okunan zikir toplamda 300 defa okunmaktadır. Toplam 4 rekat olup, her rekatta 75 defa okunarak, namaz sonunda toplamda 300 defa söylenmektedir. Tesbih namazı nafile olarak bilinen bir namazdır. Tesbih namazının sırlarına baktığımız zaman Efendimiz tarafından verilen müjde ile tüm günahların affedileceğidir.

Tesbih namazı hakkında ayet yoktur. Efendimizin amcasına bildirdiği sahih bir hadisten ibarettir. Müslümanlar olarak bu hadise sıkıca sarılmamız gerekmektedir. Peki, tesbih namazı akşam namazından sonra kılınır mı ? Bu namaz kerahet vakitleri hariç tüm zamanlarda kılınabilmektedir. Yani saat kavramı yoktur. (Kerahet harici) Peki, tesbih namazı başkasının yerine kılınır mı ? Bu namaz başkasını yerine kılınmaz. Nafile olduğundan kişinin kendi kılması makbul olarak söylenmektedir. Tesbih namazı bütün günahları siler mi ? Evet. Çünkü;

Peygamber Efendimiz (s.a.v) Hz. Abbas (amcasına) şu sözleri söylüyor : ” Sana 10 faydası olan şeyleri öğreteceğim. Günahların ilk ve sonu, eskisi yenisi, kasten sehven, küçük büyük, gizli açık bunların af olunmasını arzularsan her gün bir kere Tesbih Namazı kıl. Gücün yetmezse hafta bir kıl, gücün yetmeze ayda bir kıl, gücün yetmezse yılda bir kıl, gücün yetmezse ömürde bir defa kıl buyurmuştur.” (Tirmizi, İbn Mace, Ebu Davud, et-Tergib ve’t-Terhib)

Tesbih Namazı Bid’at mıdır ?

Kesinlikle hayır. Hadis alimleri tarafından (Tirmizi, İbn Mace, Ebu Davud, et-Tergib ve’t-Terhib) nakledilmiş bir hadistir. Peki, namazı bilmeyen ne okumalı ? Zikirleri bilmeyenler için namazı cemaatle kılmaları daha isabetli olacaktır. Peki, tesbih namazını bayan kıldırabilir mi ? Bayanlar kendi arasında kıldırabilmektedir. Namaz tek başına kılınır mı ? Evet tek başında kılınması daha fazilettir.

Tesbih namazı kaçta biter ?

Ortalama 20 dakika ile yarım arasında süren bir namazdır. O yüzden ömürde bir defa bile olsa kılınması tavsiye edilmiştir. Günahların silinmesi ve tertemiz pak olmak istiyorsak, bu namazı sürekli olarak kılmaya devam etmeliyiz.

Efendimiz hadiste bu namazı açık beyan etmektedir. İslam alimleri bu namaz üzerinde o kadar durmuşlar ki, 4 mezhep imam akait kitaplarında bu namazın kılınmasını gerektiğini tavsiye ediyor.

Efendimiz (s.a.v.) hadisi şu şekildedir. “Kim ömründe bir kez bu namazı kılırsa Allah-ı Teala bütün günahları bağışlar.”
Kul hakkını affetmez dememiş, büyük küçük günah diye belirtmemiştir. Efendimiz (s.a.v.) bu namazın peygamberler namazı olduğu belirtmiştir. (Benî İsrâil) Allah dostların hepsi bu namaza devam etmektedir. Çünkü Allah’ımızın sevdiği zikirlerin başında geliyor. Sürekli Allah’ı zikretmek ve anmak gerekir.

Kadınlar Tesbih Namazını Nasıl Kılar ?

 

Tesbih namazı kadınlar (bayanlar) için nasıl kılınır ?

Tesbih namazı hadisler arasında karşımıza çıkıyor. Efendimiz (s.a.v.) tarafından biricik amcası Hz.Abbas (r.a.)’a bildirilen bir hadistir. Makalemizde bayanlar tarafından kılınan bu namazın tarifi ve diğer detayları paylaşmak istiyoruz. Öncelikle bu hadis Tirmizî, Vitir, 19; İbn Mace, ikâme, 190; Ebû Dâvud, Tatavvu, 14; et-Tergib ve’t-Terhib, I, 467, 469 hadis kitaplarında geçmektedir.

Namazın kılınmasını şu şekilde tarif edebiliriz. Kadınların açısından baktığımız zaman tek başına kılabileceği gibi bayanlara da kıldırabilir. Kadın erkeklere namaz kıldıramaz. Her rekatta 75 defa aşağıda ki zikirin söylenmesi gerekmektedir. Toplamda 300 defa namaz içerisinde söylenmektedir. Direk 4 rekat kılınabileceği gibi 2 şer rekat şeklinde de kılınmaktadır. Genellikle gece kılınırken, 2’şer rekat kılınmaktadır. İmam zikri söylerken arkada ki cemaatinde zikre eşlik etmesi eftaldir.

Bayanlarda kılınması nasıl olur ?

Efendimiz (s.a.v.)’in bu namazı kıldırdığı bilgisi kitaplarımızda yoktur. O yüzden tek başında kılınmasının daha makbul olacağı da söylenmektedir. Zikri karıştırma durumu olduğundan bilmeyenlerin ve karıştırma ihtimali olanların bir imama uyması gerekmektedir. Direk olarak kadınlar kılma şekil normal namaz ile aynıdır. Bayanların dikkat etmesi gereken tek nokta tesbih namazının kılınması esasıdır. Yani zikirlerin olduğu yerde zikirlerin söylenmesi gibi diyebiliriz.

Son olarak namaz hakkında şu bilgileri sizlerle paylaşabiliriz. Nafile namazların başında gelen bir namazdır. Tek başında kılınması makbuldur. Efendimizin amcasına bildirdiği hadisler arasında gelmektedir. Efendimiz (s.a.v.) bu namazı kılan isanın günahlardan temizleneceği müjdesini vermiştir. Ömür de bir defa olsa kılınması gerektiğini tavsiye etmiştir.

Hadi Puan Ver
[Total: 1 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor