teyemmüm abdesti nasıl alınır?Teyemmüm abdesti, İslam dini tarafından belirlenen şartlarda temizlik sağlamak için kullanılan bir yöntemdir. Teyemmüm abdesti almanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. Bu yazıda, evde teyemmüm abdesti almanın iki farklı yöntemini açıklayacağım.

Evde teyemmüm abdesti almanın ilk yöntemi, su yokluğunda yapılan teyemmüm abdestidir. Bu durumda, temiz bir yerde bulunan toprağa niyet ederek ellerinizi üzerine koyun. Ardından ellerinizi birbirine sürterek toprağı ellerinizde dağıtın. Son adımda ise ellerinizi yüzünüzün üzerine sürterek abdestinizi tamamlayın.

duvardan teyemmüm abdestini almaktır. Bu yöntemde, bir duvarın üzerine temiz bir şekilde toprağa temasta bulunmak için ellerinizi doğrultun. Yani ellerinizi kasık bölgenize götürüp, sağ veya sol elinizi temiz bir şekilde duvarda sürterek toprak alıp yüzünüze sürterek abdestinizi tamamlayın.

Evde teyemmüm abdesti alırken dikkat etmeniz gereken noktalar da bulunmaktadır. Öncelikle suyun bulunmadığı durumlar dışında teyemmüm abdesti almamalısınız. Ayrıca istenilen temizlik sağlanmadığı durumlarda da teyemmüm abdesti uygun olmayabilir.

Teyemmüm taşı nasıl olmalı?

Teyemmüm abdesti almanın farklı yöntemleri bulunmaktadır. Evde teyemmüm abdesti almak için suyun olmadığı durumlarda veya istenilen temizlik sağlanamadığında tercih edilebilir.  İslam dininin temizlik hükümlerine uygun olarak hareket etmek her zaman önemlidir.

TEYEMMÜMÜ GEREKTİREN HALLER

1- Su, temizlenecek kimsenin bulunduğu yerden en az dört bin adım, yani üç kilometre uzakta bulunursa,

2- Suyun kullanılması durumunda hastalanma, hastalığın artması veya uzaması gibi tehlike mevcutsa,

3- Yakında bulunan suyu elde etme hususunda nefse, mala, ırz ve namusa tehlike gelme hali varsa,

4- Elde bulunan su, abdest veya gusle yetmeyecekse,

5- Suyun kullanılması halinde kendisinin, arkadaşının veya hayvanının susuzluktan helak olacağına kanaat getirilirse,

6- Kuyudan su çekmek için ip veya kova bulunmazsa,

7- Bulunan su ile abdest alındığı veya gusul edildiği takdirde bayram veya cenaze namazlarını tamamen geçirme ihtimali varsa.

TEYEMMÜMÜN FARZLARI

Niyet etmek, elleri toprağa vurup yüzü ve kolları mesh etmek farzdır.

TEYEMMÜMÜN SÜNNETLERİ

1- Önce besmele çekmek.

2- Uzuvları sırayla meshetmek.

3- Mesih işlemini ara vermeden yapmak.

4- Elleri yere vurduktan sonra önce ileri, sonra geri hareket ettirmek.

5- Parmakları açık bulundurmak.

6- Eller yerden kaldırıldığında avuç içlerinde toz kalmışsa birbirine vurarak silkelemek.

TEYEMMÜMÜ BOZAN HALLER

1 – Abdesti bozan veya guslü gerektiren haller teyemmümü de bozar, hükümsüz bırakır. Teyemmümü mubah kılan özrün ortadan kalkmasıyla da teyemmüm bozulur. Mesela su bulunmadığından veya hastalıktan dolayı yapılmış olan bir teyemmüm, su bulunduğu veya hastalık geçtiği anda bozulur.

2- Teyemmüm etmiş kimse, namaz içindeyken su bulursa, namazı bozulur. Abdest alıp namazı yeniden kılması gerekir.

3- Bir özürden dolayı teyemmüm eden kimse, diğer bir özre tutulsa, birinci özrü son bulmasıyla teyemmümü de son bulur. Diğer özrü için tekrar teyemmüm etmesi gerekir.

TEYEMMÜM NASIL YAPILIR? (*)

Önce kollar abdest alacakmış gibi sıvanır. Eûzü Besmele çekilir. “Abdestsizlikten veya cünüplükten temizlenmeye” diyerek niyet edilir.

Sonra parmaklar açılır, ellerin iç kısımları temiz toprağa veya toprak cinsinden bir şeyin üzerine hafifçe vurularak, önce ileri sonra geri çekilerek sürülür.

-Önce elleri sürtmek, sonra geri çekmek.

-Eller kaldırılıp hafifçe birbirine vurularak silkelenir.

-Yüzün her yeri bu iki elin iç kısımları ile meshedilir.

Sonra elin iç kısımları aynı şekilde tekrar toprağa vurulur. Önce sol elin baş ve işaret parmakları ayrılır, kalan üç parmağın içiyle sağ kolun iç yüzü parmak uçlarından dirseklerle beraber meshedilir.

-Sol elin iç tarafıyla, sağ kolun iç yüzü meshedilir.
-Sağ kolun dış tarafı da yine aynı sol elin ayrılan baş ve işaret parmağıyla meshedilir.
Aynı şekilde bu defa da sağ el kullanılarak sol kol meshedilir.

-Önce, sağ elin baş ve işaret parmakları ayrılır, kalan üç parmağın içiyle sol kolun iç yüzü parmak uçlarından dirseklerle beraber meshedilir.
-ol kolun dış tarafı da aynı şekilde sağ elin ayrılan baş ve işaret parmaklarıyla meshedilir.
Böylece yüzün, ellerin ve kolların meshedilmedik hiç bir yeri bırakılmamakla, farzlarına ve sünnetlerine uygun bir teyemmüm yapılmış olur.

Hadi Puan Ver
[Total: 1 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor