Tuvalete girerken okunacak dua Diyanet

Tuvalete girip çıkmak insanların günlük rutininin bir parçasıdır. Ancak, bu sıradanlaşan eylemleri Allah’a olan bağlılığımızı hatırlatarak daha anlamlı hale getirebiliriz. İslam dininde, tuvaleti kullanmadan önce ve sonra okunacak dualar bulunmaktadır. dualar hem manevi hem de hijyenik bir amaca hizmet etmektedir.Tuvalete girerken okunacak dua, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed tarafından tavsiye edilmiştir.

ا لْحَمْدُ للّهِ الَّذِي أَذْهَبَ عَنِّي الْأَذَى وَعَافَانِي
“Allah’ım, üzerimdeki sıkıntıyı giderip beni şifa verensin. Seni hamd ile tesbih ederim.”

Bu dua, tuvalete girildiğinde hem iç huzuru sağlamak hem de Allah’a şükür ve hamd etmek için okunabilir. Tuvaletten çıktıktan sonra ise, başka bir dua okunması tavsiye edilmektedir:

غُفْـرَانَكَ الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي أَذْهَبَ عَنِّي الأَذَى وَ عَافَانِي
“Allah’ım, senden mağfiret ve af dilerim. Üzerimdeki sıkıntıyı giderip beni şifa verensin. Seni hamd ile tesbih ederim.”

Tuvaletin ardından yapılan temizlik ve hijyenin yanı sıra Allah’a şükür ve hamd etmek amacıyla okunur.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yayınlanan dini bilgilerde, tuvaletin temiz bir şekilde kullanılması, abdestli ve temiz bir şekilde çıkılması önerilmektedir. Ayrıca tuvalette dua okunmasının da hijyenik bir uygulama olduğu belirtilmektedir.

tuvaletin bir ibadet haline getirilerek iç huzur sağlandığı gibi, aynı zamanda hijyenik bir ortamda Allah’a şükür ve hamd edilebilir. Tuvalete girerken ve çıkarken okunacak duaların düzenli bir şekilde pratik edilmesi, manevi olarak da giderek daha güçlü bir bağ kurmamıza yardımcı olur.

https://www.youtube.com/watch?v=E_RWuIHWpIU

TUVALETTEN ÇIKARKEN OKUNACAK DUA

Okunuşu: “Elhamdülillâhillezî ezhebe anil eza ve âfâni”

Anlamı: “Benden sıkıntıyı gideren ve bana afiyet bahşeden Allah’a hamd olsun”

Hz. Âişe (r.a)’dan rivayet edildiğine göre bir hadiste, Rasulullah (s.a.v.) tuvaletten çıkınca: “Lutfunla Ya Rab beni bağışla” derdi. (Ebu Davud)

İş hayatımızda, evimizde, okulumuzda, seyahatlerimizde, alışverişimizde, çocuklarımızı yetiştirirken vb. her yerde ve her zaman dinimizin gerektirdiği şekilde, Kuran’ın emrettiği gibi, sünnete riyaret ederek yaşamayı ilke edinmeliyiz. Tuvalette bu alanlardan biridir.

TUVALET ADABI

1- Tuvalete girerken Euzü Besmele çekilip, (Allahümme innî eûzü bike minel hubsi vel habâis) duası okunur.

2- Tuvalete girerken elinde, Allahü teâlânın ismi ve Kur’an-ı kerim yazılı bir şey bulunmamalı. Cepte veya kapalı olursa mahzuru olmaz. Boynunda Allah yazılı kolye bulunmamalı. Varsa bluz içine koymalı.

3- Tuvalete uygun şekilde kaplanmış muskayla girmek caizdir.

4- Tuvalete sol ayakla girip, sağ ayakla çıkmalı.

5- Tuvaletten çıkınca, (Elhamdülillâhillezî ezhebe anil eza ve âfâni) duası okunmalı.

6- Tuvalette konuşmamalı, çok oturmamalı, gazete falan okumamalı, şarkı söylememeli, sigara içmemeli, sakız çiğnememelidir.

7- Tuvalette zikredilmez, selam verenin selamı alınmaz. Aksıran ise, kalbinden Elhamdülillah der.

8- Tuvalette abdest bozarken, önü ve arkayı kıbleye getirmemeli. Sola doğru meyletmeli.

9- İstincadan, yani taharetlendikten sonra hemen örtünmeli.

10- Sol el ile taharetlenmeli. Sol elinde, istincaya mâni bir özür varsa, sağ elle istinca yapmasında kerahat yoktur.

11- Pisliği parmakla alıp eli yıkamalı. En sonunda kalan pislik varsa onu da su ile yıkamalı.

12- Erkekler, istinca yaparken, arkadan öne doğru, kadınlar ise önden arkaya doğru yıkamalı. Böylece ön avret yerine pislik bulaştırılmadığı gibi, tahrik edilerek şehvete de sebep olunmaz.

13- Taharetlendikten sonra, bezle kurulanmalı. Bez yoksa tuvalet kâğıdıyla da kurulanmak caiz olur. Bu kâğıtlar o maksatla imal edilmiştir. Başka kâğıtları kullanmak mekruh olur.

14- İstincadan, yani temizlendikten sonra iç çamaşırına bir miktar su serpmeli. Böylece, çamaşırında yaşlık görünce idrar sanmamalı, bu benim döktüğüm su diyerek vesveseye kapılmamalı.

15- Temizlendikten sonra, erkekler istibra yapmalı. Kadınlar istibra yapmaz. İstibra idrar kanalında idrar bırakmamaktır. İstibra, yürüyerek, öksürerek veya sol tarafa yatarak yapılır.

16- İstibra yapılmadan tuvaletten çıkılırsa, idrarın çıkma ve çamaşıra bulaşma ihtimali olacağından, tuvaletten çıkmadan önce idrar deliğine, arpa büyüklüğünde bir pamuk konularak idrarın dışarı çıkması önlenmeli.

17- İstibra yapılarak idrar kalmadığının anlaşılmasına, kalbin mutmain olmasına istinka denir. İstinkadan sonra, artık abdest alınabilir.

18- Avret yerine ve necasete bakmamalı, tuvalete sümkürmemeli, tükürmemeli.

TUVALETE GİRERKEN OKUNACAK DUA

Okunuşu: “Allahümme innî euzü bike minel hubsi vel habais”

Anlamı: “Allah’ım! Pislikten ve cin ve şeytan gibi kötü yaratıklardan sana sığınırım”

Enes b. Malik (r.a.)’den rivâyete göre bir hadiste, Rasylullah (s.a.v.) tuvalete girmek istediğinde: “Allah’ım erkek ve dişi tüm şeytanlardan ve tüm pisliklerden sana sığınırım” derdi. (Buhari)

Tuvaletten çıkınca da sağ ayakla çıkılmalıdır. Sol el ile taharetlenmeli, taharet yaparken su ile temizlenmelidir. Zaruretsiz ayakta idrar yapmamalı. Daha sonra da tuvaletten çıkarken dua okunmalıdır.

Hadi Puan Ver
[Total: 2 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor