Uyurken cünüp olmamak için duaReklam

Uykuda cünüp olmamak, rüyalanmamak ve ihtilam olmamak, birçok insan için önemlidir. Bu durum, namaz kılan ve ibadetlerini sürdüren kişiler için özellikle geçerlidir. Ancak böyle bir durumla karşılaşmamak için bazen dua etmek gerekebilir.

Uykuda cünüp olmamak, rüyalanmamak ve ihtilam olmamak için dua etmek için bazı dualar bulunmaktadır. Bu duaları düzenli bir şekilde okuyarak, Allah’a yakarışta bulunabilir ve bu tür durumların yaşanmasını engelleyebilirsiniz.

Örneğin, uyumadan önce “Ya Rabbi, gecenin karanlığından sana sığınırım. Eğer bir rüya ya da ihtilam gelirse bana, onu benim üzerimden uzaklaştır ve bana cünüp olma durumunu yaşatma” şeklinde dua edebilirsiniz. Bu dua, Allah’ın yardımını ve korumasını dilemektedir.

Bu tür duaların etkili olabilmesi için düzenli bir şekilde okunması önemlidir. Bu duaları akşam veya uyumadan önce okumak, daha etkili sonuçlar elde etmenize yardımcı olabilir.

Felahu’s-Sail’de İmam Ali’den (as) rivayet edilmiştir ki; “Uykudayken boşalmaktan korkuyorsanız, uyumadan önce şunları söyleyin:

اَللّهُمَّ اِنّي اَعُوذُ بِكَ مِنَ الإحْتِلامِ وَ مِنْ شَرِّ الأحْلامِ وَ مِنْ أنْ يَتَلاعَبَ بِىَ الشَّيْطانُ في الْيَقْظَةِ وَ الْمَنامِ
Allâhumme innî e’ûzu bike minel ihtilâm ve min şerril ahlâm ve min en yetelâ’abe biye’ş şeytânu fil yeqzati vel menâm.

Allah’ım, (uykuda) cunup olmaktan, karmaşık rüyaların şerrinden, uykuda ve uyanıkken şeytanın benimle oynamasından sana sığınırım.

Uyuyan kimse, uykusunda ne yaptığını bilemez. Bundan dolayı kendisinden kalem (dînen sorumlu tutulmak) kaldırılmıştır. Rüyâlanma uyuyan kimseden vukû bulur. Dolayısıyla rüyâlanma, dînen muaf tutulan şeylerdendir.

“Rasûlullah -sallallahu aleyhi ve sellem-‘e, uykusundan uyandıktan sonra elbisesinde ıslaklık bulan, fakat ihtilam olduğunu hatırlamayan kimse hakkında sorulmuş,o: Yıkanması gerekir, buyurmuştur.

Yine, uykusunda ihtilam olduğunu, fakat elbisesinde ıslaklık bulmayan kimse hakkında sorulmuş, o: Boy abdesti alması gerekmez, buyurmuştur.

uykuda cünüp olmamak, rüyalanmamak ve ihtilam olmamak için dua etmek önemlidir. Bu dualar düzenli bir şekilde okunarak, Allah’a yakarışta bulunabilir ve bu tür durumların yaşanmasını engelleyebilirsiniz. Dua etmek, inancımızın bir parçasıdır ve Allah’ın yardımını istemek için en etkili yollardan biridir.

Son olarak https://dualari.com.tr adresinde sizler için farklı dualara yer verdik, takip edin!

Hadi Puan Ver
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın

Sponsor