Yasin den önce ve sonra okunacak duaYasin suresi, Kuran-ı Kerim’in en önemli bölümlerinden biridir ve Müslümanlar tarafından büyük bir değer verilir. Ir Henry Treat Schellenger tarafından yapılan bir araştırmaya göre, Yasin suresinin okunmasının insana birçok faydası olduğu kanıtlanmıştır. Ancak, Yasin suresinden önce okunacak bir dua, bu süreci daha anlamlı ve etkili kılabilir.

 

Peygamber Efendimiz şöyle buyurmuştur: Yüce Allah taha ve yasin surelerini gökleri ve yeri yaratmadan bin yıl önce okudu. Melekler Kuranı işitince : ” Üzerine bu sureler inecek ümmete müjdeler olsun !Bu sureleri gönülden taşıyanlara müjdeler olsun . Bu sureyi okuyan kişilerede müjdeler olsun “dediler.
“Geceleyin Allahın rızasını göstererek yasin suresini okuyan kimsenin günahları bağışlanır. Öyleyse bu sureyi ölülerinize okuyun ”

Duanın Türkçe okunuşu:

Allahümme inni es’elüke sabran cemilen ve kalben selima. ve lisanen zakira. ve düaen müstecaba. ve kitaben yemina. verizkan halalen. ve ne ıymen mukıymen. ve cenneten ve hariran. ve nadratan ve sürura. ya kadıye’l hacat. ya mucibe’d deavat. ya kaşife’d-durri ve’l-beliyyat. ya ali-me’s-sirri ve’l hafiyyat. ik’dı haceti fi hazihi’ssaati’l-mübaraketi. bi hurmeti Yasin. ve’l-Kur’ani’l-Kerim. fe iza kada emran fe innema yekulü lehu kün fe yekun, fe süb’hane’llezi bi yedihi melekutü küll, şey’in ve ileyhi terceun. ve sallellahü ala seyyidina muhammedin ve ala alihi ve sahbihi ecmeıyn.

Duanın Anlamı:

Ey Allahım.Senden güzel sabır, temiz kalp, konuşan dil, kabul olunan dua,cenneti kazandıracak amel defteri, helal rızık, devam edici nimet, cennet elbiseleri, güzel mutluluk istiyorum.Ey ihtiyaçları gideren, Ey davetlere icabet eden, ey bela ve yoksullukları gideren, ey sırları ve gizlilikleri bilen, dilediğimi kabul et ve ihtiyaçlarımı gider Şu mubarek saatte Yasin ve kur-anı kerim hürmetine.Çünkü sen birşeyin olmasını istediğinde ona sadece ol dersin o da hemen oluverir ve herşeyin saltanatı kendi elinde olan ve her şeyin ve hepimizin kendisine döneceğimiz rabbimiz seni tesbih ederim.

Yasin Okumaya Başlarken Nasıl Niyet Edilir?

Yasin okumaya başlarken nasıl niyet edilir? Yasin suresini ilk kez okuyacak kişiler sıklıkla bu soruyu düşünmektedir. Eğer Yasin okuyacaksanız ancak gusül abdesti almanızı gerektiren bir durum olmuşsa, önce gusledilmesi gerekir. Bundan sonra da normal bir abdest alınır.

Sonrasında Kur’an-ı Kerim başına oturulduktan sonra normal bir şekilde niyet edilir. Eğer 41 Yasin okumak isteniyorsa, namaza niyet eder gibi edilebilir. Bu hatmin bitirilmesi için belirli bir günde bitirilmesi zorunluluğu bulunmaz

Ancak Kur’an-ı Kerim okurken sessiz ve sakin bir yerde olmanız önerilir. Kimse sizi rahatsız etmemeli, tam olarak odaklanılabilmelidir. Böylece daha rahat ve güzel şekilde okumanız mümkündür. Yasin suresinden önce okunacak dua olduğu gibi, sonrasında da edilmesi gereken bir dua vardır. Bunun da bilinmesi şarttır.

Yasin Duası Ne Zaman Okunur?

Yasin duası ne zaman okunur? Kur’an-ı Kerim okumak için her an uygundur. Dolayısıyla Yasin suresi de istediğiniz zaman okunabilir. Genel olarak bu süre gece okunur. Bunun yanı sıra Cuma gecelerinde, mezarlıklar ziyaret edildiğine de edilebilir.

Allahü Teala’nın rızasını kazanmak için, geceleri bu surenin okunması önerilmektedir. Okuma niyeti ne olursa olsun, Allah’nı izniyle kişiler muratlarına nail olur.

Yasin suresini tamamladıktan sonra okunacak dua, bu kutsal sürecin sonlandırılmasına yardımcı olabilir ve okuyucunun manevi deneyimini tamamlayabilir. Yasin suresi sonrası okunacak dua, Allah’a okunan sürenin kabul edilmesi ve hayatımıza yansıması için bir niyettir.

Hadi Puan Ver
[Total: 0 Average: 0]

Yorum yapın

Sponsor