Yatsı Namazı Nasıl Kılınır ? Yatsı Namazı Kaç Rekat?Yatsı Namazı, akşam vakitlerinde kılınan ve günün son farz namazıdır. Farz ve sünnet olarak toplam 8 rekattan oluşur. Farz namazı, 4 rekattan oluşurken, sünnet namazı da 4 rekattan oluşur. Yatsı namazında okunan sureler arasında Fatiha ve Bakara’nın sonları yer alır. Sünnet namazı için niyet edilirken, farz namaz için ise niyet edilir. İkişer rekattan oluşan dört rekatta tahiyyat oturuşu yapılmakta ve ikişer defa secdeye gidilmektedir. Yatsı namazı sonrasında özellikle sünnet namazının kılınması tavsiye edilir

yatsı namazı nasıl kılınır , kaç rekat olarak kılacağız ? evde namaz kılmak

Yatsı NamazıFarzSünnet
Rekat Sayısı44
Önceki NamazAkşam
VakitAkşam
Okunan SurelerFatiha veFatiha ve
Bakara’nınBakara’nın
sonlarısonları
Sünnetler4 rekattır
NiyetFarz içinSünnet için
Tertip2 + 22 + 2
Tahiyyat2 rekatta2 rekatta
SübhanekeEvetEvet
Secde Sayısı22
Oturuş Sayısı11

 

Yatsı namazından sonra Amenerrasulü okumanın fazileti

Her gece yatsı namazından sonra Bakara suresi son iki ayeti olan Amenerrasulü’yü okumak faziletildir. “Bakara sûresinin sonunda iki âyet vardır ki bir gecede okuyana onlar yeter” (Buhârî, “Fezâilü’l Kur’ân”, 10, 27, 34)

Günahların affı için hangi dua okunur?

Estağfirullah. Estağfirullahe’l-azîm el-kerîm, ellezî lâ ilâhe illâ hüve’l-hayyü’l-kayyûmü ve etûbü ileyhi, tevbete abdin zâlimin li-nefsihî, lâ yemlikü li-nefsihî mevten velâ hayâten velâ nüşûrâ. Ve es-elühü’t-tevbete ve’l-mağfirete ve’l-hidâyete lenâ, innehû, hüve’t-tevvâbü’r-rahîm.”

Tevbe istiğfar tesbihi nasıl çekilir?

Hadis-i şerifte, “Her namazdan sonra, üç kere “Estağfîrullahel’azîm ellezî lâ ilâhe illâ huv el-hayyel-kayyûme ve etebü ileyh” okuyanın bütün günahları affolur” buyuruldu.

Abdestsiz tövbe istiğfar edilir mı?

Abdestsiz okunabilir. Hadîs-i şerîfde buyuruldu ki, (Kıyâmetde, sahîfesinde çok istigfâr bulunanlara, müjdeler olsun!). Muhammed Ma’sûm-i Fârûkî, ikinci cildin 80. ci mektûbunda buyuruyor ki, (Belâlardan, sıkıntılardan kurtulmak için, istigfâr okumak çok fâidelidir ve tecribe edilmişdir.

Hadi Puan Ver
[Total: 1 Average: 5]

Yorum yapın

Sponsor